Letecká společnost Air France-KLM si objednala 50 letadel pro dálkové lety od firem Airbus a Boeing s opcí na koupi dalších 60 letadel. Katalogová cena objednávky činí 12,1 miliardy USD (214,1 miliardy Kč), závěrečná cena pro aerolinky při větším odběru však bývá nižší.

Air France-KLM je podle počtu cestujících největší leteckou společností v Evropě. Aerolinky si objednaly 25 letadel Airbus A350 a 25 letadel Boeing 787 Dreamliners.

Air-France-KLM nejsou první leteckou společností, která se rozhodla rozdělit svoji objednávku mezi oba největší světové výrobce komerčních letadel. Koncem loňského roku stejnou objednávku jako Air France-KLM uskutečnila americká United Airlines. Letos v červenci pak americká AMR oznámila, že mezi oba výrobce rozdělí svoji objednávku na 460 úzkotrupých letadel.

Objednávka na nová letadla je součástí plánu na obnovu flotily a přichází po měsících politicky citlivých jednání, při kterých se společnost zřejmě ocitla pod tlakem francouzských politiků. Airbus má totiž výrobní závod ve Francii a objednávka je důležitá pro zachování pracovních míst. Jeden z airbusů Air France-KLM však měl v roce 2009 vážnou nehodu při přeletu Atlantiku.

Boeing dodá svůj první letoun 787 Dreamliner japonským aerolinkám All Nippon Airways příští týden, letoun vyrobený z uhlíkatých vláken však má již tři roky zpoždění. Airbus plánuje svůj první podobný letoun A350 dodat v polovině dekády.

První letoun 787 by měly začít používat aerolinky KLM v roce 2016 a první Airbus A350 z objednávky firma Air France v roce 2018. Závěrečné detaily dohody se stále projednávají, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru