Jak si vede české a moravské víno

 - První opravdové slavnosti vinobraní se v Česku začaly pořádat až ve 20. století. Mělník měl sice svoji slavnost už v roce 1878, při příležitosti pětistého výročí úmrtí Karla IV., ale až v roce 1933 se začala pořádat pravidelně. Tradice na mnoha místech byla přerušena po roce 1948.

- Minulý rok bylo vinnou révou osázeno 17 388 hektarů půdy, současný produkční potenciál v České republice je 19 633,45 ha.

- Nejčastěji pěstovanými odrůdami jsou: Veltlínské zelené (1680,1 ha), Műller Thurgau (1664,8 ha), Ryzlink rýnský (1266,7 ha), Ryzlink vlašský (1209,5 ha), Svatovavřinecké (1405,7 ha), Frankovka (1229,0 ha), Zweigeltrebe (842,5 ha), Rulandské modré (717,5 ha).

- Tento rok bude, podle vinařů z velkopavlovické oblasti, úroda velmi dobrá. Oproti roku 2010, kdy na jaře víno napadly plísně a choroby, vínu letos příroda přeje. Cukernatost se očekává vysoká a kyselinky nižší, což naznačuje nadprůměrnou úrodu.

- Mezi první vína, která se z letošní úrody budou moci ochutnat, bude patřit ranější Müller Thurgau, Irsai Oliver nebo Modrý Portugal.

Víno rozradostňuje lidské srdce. V duchu tohoto citátu Johanna Wolfganga von Goetheho pořádají města a vinařské oblasti slavnosti vinobraní.

Na podzimních slavnostech, které mají v Česku dlouholetou tradici, se i letos vinaři chlubí svojí úrodou vín a burčáků. Tedy alkoholických nápojů, které vznikají jako meziprodukt při výrobě vína.

Jsou exkluzivní tím, že se dají pít jen po několik málo dnů po začátku kvašení.

Kromě degustací vín i skvělých jídel se již tradiční součástí vinobraní stává doprovodný program spolu s průvody králů, ohňostroji a hudebními představeními.

Pro ty, kteří se na slavnosti chystají, ovšem platí lidová moudrost: »Víno pijeme proto, abychom se povznesli, a ne proto, abychom upadli.«

PRAHA

Vinobraní na Grébovce

Kdy: 16. 9.-17. 9. 2011
Kde: náměstí Míru a Grébovka (Havlíčkovy sady), Praha
Kontakt: www.vinobraninagrebovce.cz

Podtitul Vinobraní na Grébovce nese název »Antické bakchanálie« podle boha vinné révy a radovánek Bakchuse. V Parku Grébovka si budou návštěvníci za přítomnosti antických bohů vychutnávat vína a burčáky - včetně burčáku červeného z vinice v Havlíčkových sadech.

Pražské náměstí Míru oživí tržiště s uměleckými řemesly. O zábavu se postarají satyrové na chůdách a artisté žonglující s ostrými noži. Po setmění se rozzáří ohňová show.

V sobotu pak navštíví Prahu deset římských bohů v čele s Jupiterem a na zahajovací ceremoniál dorazí i pretoriánská garda. Tyto radovánky ještě podpoří fakt, že oba dny jsou bez vstupného.

Mezi nejčastěji pěstovaná vína v Havlíčkových sadech patří Rulandské modré, Rulandské šedé a Dornfelder.


Vinohradské vinobraní

Kdy: 16. 9.-17. 9. 2011
Kde: náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha
Kontakt: www.praha3.cz/kultura-a-volny-cas

Patnáctý ročník Vinohradského vinobraní, na které je vstup zdarma, se bude odehrávat na náměstí Jiřího z Poděbrad. Letošní program nabídne »průlet« historií vína.

Součástí budou mimo jiné mušketýrská klání, renesanční tance a vojenská přehlídka, která návštěvníky provede 19. a 20. stoletím. Na večery jsou nachystány koncerty kapel Čechomor či Mňága a Žďorp.

K ochutnání bude bílý burčák z veltlínského červeného a Müller Thurgau, červený burčák Zweigeltrebe.


MORAVA

Dunajovické vinobraní

Kdy: 17. 9. 2011
Kde: Dolní Dunajovice, okres Břeclav
Kontakt: www.czsdd.cz

Dunajovické vinobraní se může pochlubit tím, že po celou dobu akce bude občerstvení zajištěno formou pravé moravské zabijačky a místních specialit. Na odpoledne je plánováno divadelní vystoupení, průvod obcí a ukázka vinařské a vinohradnické techniky od minulosti až po současnost.

Návštěvníci budou moci ochutnat vína z produkce místních vinařů, kteří nejčastěji pěstují odrůdy Tramín, Pálava, Neuburské a Chardonnay.

Vstupné je 100 korun.


Bzenecké vinobraní

Kdy: 16. 9.-17. 9. 2011
Kde: Bzenec - centrum města, zámecký areál, nádvoří bzeneckého zámku nebo sklepení, okres Hodonín
Kontakt: www.bzenec.cz

Bzenecké krojované vinobraní začne v pátek od 17.00, kdy se otevřou prostory bzeneckého zámku a bude zahájena slavnostní vernisáž výstavy děl současných umělců - VII. ročníku Bzeneckého výtvarného podzimu.

Ve stejnou dobu se na náměstí Svobody bude střílet z historických děl. V podvečer se pak na nádvoří zámeckého areálu uskuteční ochutnávka vín místních vinařů, při které bude hrát kromě jiných kapel i Yo Yo Band.

Sobotní dopoledne zase nabídne jarmark a ukázku lidových řemesel spolu s tanečními vystoupeními a krojovaným průvodem.

Večer bude pokračovat ochutnávka vína v bzeneckém zámku a na neděli je plánováno představení loutkového divadla.

Po celý víkend budou otevřeny stánky s burčákem a s typickými víny, jakými jsou Ryzlink rýnský, Savignon, Chardonnay, Frankovka a Zweigeltrebe a zvědavci budou moci ochutnat i biovíno z místní produkce.

Vstup je zdarma. Částkou 100 korun je zpoplatněná jen degustace v bzeneckém zámku.


ČECHY

Litoměřické vinobraní

Kdy: 23. 9.-24. 9. 2011
Kde: Litoměřice - Mírové náměstí, Střelecký ostrov
Kontakt: www.vinobranilitomerice.cz

Litoměřické vinobraní se odehrává na dvou místech - tradiční vinobraní s historickým programem na Mírovém náměstí. Kulturní program za doprovodu živé hudby pak na Střeleckém ostrově.
Litoměřice ovládnou ukázky historických řemesel, představení kejklířů, šermířských utkání a žonglérů s ohněm.

V sobotu kolem druhé hodiny projede městem královský průvod v čele s Karlem IV. Ti, kteří budou hledat i kulturní zážitek, budou moci vstoupit do letos zpřístupněného gotického hradu s expozicí vín, vinařů a vinařství v okolí Litoměřic.

V této oblasti se daří odrůdám Rulandského bílého, Rulandského šedého a Tramínu nebo Zweigeltrebe.

Vstupné na místě je 250 korun, pro děti do 120 centimetrů a zdravotně postižené jen 120 korun.


Roudnické vinobraní

Kdy: 17. 9. 2011
Kde: Roudnice nad Labem - Zámek, zámecký park, Karlovo náměstí
Kontakt: www.roudnicke-vinobrani.cz

Roudnické vinobraní nabídne kromě burčáku a vína z Lobkowiczkého zámeckého vinařství také divadelní představení z dob, kdy na českém území žili Keltové a Římané.

Plánována je spanilá jízda historických vozů z muzea Škoda Auto a pro náročnější bude připravena projížďka na Labi lodí Porta Bohemica s ochutnávkou vína a rautem či degustace vín v románském hradě.

Vína pěstovaná v této oblasti jsou převážně Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Fratava či Pinot Noir.

Ceny na místě činí 100 korun pro dospělé a 50 korun pro děti do 12 let, důchodce či zdravotně postižené.


Mělnické vinobraní

Kdy: 16. 9.-18. 9. 2011
Kde: Mělník
Kontakt: www.melnicke-vinobrani.cz

Mělnické vinobraní bude probíhat po celý víkend na čtyřech scénách. Na té hlav-
ní na náměstí Karla IV. budou v pátek zahájeny slavnosti vinobraní a dále na ní budou probíhat divadelní, ale i hudební představení.

Na druhé - folk a country scéně - bude ve večerních hodinách country bál, a na třetí scéně Staročeského jarmarku budou k vidění alternativní umělci hrající etnické rytmy či styl gaelic-rock. V sobotu od 19.00 hodin projde městem průvod Karla IV. zakončený ohňostrojem.
Na čtvrté - historické scéně - budou k vidění menší šermířská vystoupení či ukázky dobového tance.

Vína, kterým se v této oblasti daří, jsou Svatovavřinecké, Modrý Portugal, Rulandské modré nebo Sylvánské zelené.

Vstup pro děti do 6 let, občany nad 70 let či zdravotně postižené je zdarma. Děti do 12 let mají vstupné na tři dny za 50 korun a dospělí zaplatí za vstup na tři dny 200 korun.


Karlštejnské vinobraní

Kdy: 24. 9.-25. 9. 2011
Kde: Karlštejn - prostranství před vinicí, náměstí pod hradem, nádvoří hradu
Kontakt: www.mestys-karlstejn.cz

Kromě ochutnávky vín a burčáku jsou na Karlštějně připraveny koncerty historické, folkové i lidové hudby, výuka historických tanců, souboje šermířů - a vepřové hody.

Oba dny kolem druhé hodiny odpolední přijede na Karlštejn král Karel IV. se svou chotí Eliškou Pomořanskou a promluví jak k lidu, tak ke svým vinařům.

V oblasti se pěstuje hlavně Rulandské modré, Ryzlink rýnský nebo Modrý Portugal či Svatovavřinecké.

Vstupné na sobotu je 100 korun, v neděli jen 80 korun. Děti do 15 let a návštěvnicí v kostýmech budou mít vstup zdarma.

Monika Kozlerová

Na Bzeneckém vinobraní nikdy nechybějí tradiční kroje. Foto: Isifa

Na řadu míst v době vinobraní zavítá i otec vlasti Karel IV. Foto: ČTK

Související