"ČEZ je neobvykle mocná firma. I když jde o podnik řízený státem, skutečná moc směřuje obráceným směrem, z managementu ČEZ do politiky," charakterizoval situaci přibližně před dvěma lety The Economist. Týdeník tehdy psal o plánech na přestavbu elektrárny Prunéřov: ČEZ si objednal dodávky pro rekonstrukci Prunéřova, aniž by počkal na schválení projektu státem. Se schválením byl přitom problém: přestavba nesplňovala normy předepsané Evropskou unií.

Předsedou dozorčí rady ČEZ byl v té době Martin Kocourek. A zájmy státu v této většinově státní firmě prosazoval opravdu razantně. Manažerů ČEZ se prý ptal, co to znamená. Manažeři ho uklidnili: když stát Prunéřov neposvětí, využijí objednanou technologii v jiné elektrárně. Byl tu ale problém: v jaké elektrárně, když nebyla schválena ani žádná jiná modernizace? Na to se ovšem tvrdý Kocourek už neptal.

Je to jen drobná ukázka toho, jak to fungovalo a funguje mezi státem, politiky a ČEZ. Martin Kocourek je dnes ministrem průmyslu a vládě předložil návrh Státní energetické koncepce, o které se sice nedá tvrdit, že ji napsali přímo v ČEZ, ale důraz na stavbu jaderných reaktorů a ignorování obnovitelných zdrojů firmě každopádně vyhovuje.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru