Skupina Appian ovládla v Česku Mosteckou uhelnou společnost a plzeňskou Škodu Holding. Podle dokumentů, které má k dispozici MfD, se ve struktuře firem, které jsou na tuto skupinu navázany, pohybuje i jméno Martina Romana. Média již o těchto vazbách spekulují delší dobu. Bývalý šéf ČEZu ale jakékoliv propojení popírá.

"Já jsem nikdy přímo ani nepřímo Škodovku nevlastnil ani nijak zprostředkovaně neměl žádné benefity ze Škodovky ani jiných firem," řekl Roman v exluzivním rozhovoru, který vyšel v pátečních Hospodářských novinách. Pro MfD pak doplnil, že podle něj tudíž nemůžou existovat ani žádné dokumenty potvrzující opak.

Podle MfD je Roman v dokumentech zapsán jako jeden z takzvaných "beneficientů" několika společností. Beneficient je zpravidla člověk či firma, která má prospěch z výnosu majetku spravovaného další najatou společností. A některé z těchto firem mají vazbu na Škodu, dodává list.

Dokumenty podle deníku obsahují informaci, že Roman byl zakladatelem kajmanské společnosti The California Trust. Ta pak ze 100 procent vlastnila firmu z Britských Panenských ostrovů Artwick Investments Ltd., s níž je také spojen Romanův známý a v minulosti i člen představenstva Škody, advokát Josef Brož.

Obě firmy mají uvedeny jako "beneficienty" čtyři osoby: Romana, Tomáše Krska, Jiřího Zapletala a Michala Koreckého. List upozorňuje, že všichni byli v minulosti ve vedení Škody.

V další listině je zase uvedeno, že subjekt s konečným prospěchem u Appian Machinery je Artwick a jeho mateřský The California Trust. Jako lidé, v jejíchž prospěch je daný trust spravován jsou opět uvedena čtyři jména: Korecký, Zapletal, Krsek a Roman.

Podle deníku by byla jakákoli účast ve struktuře kolem Škody v případě Romana problematická. Jako ředitel ČEZ by byl ve střetu zájmů. Škoda totiž získala v posledních pěti letech od ČEZ a její dceřiné firmy Škoda Praha Invest zakázky na opravu uhelných elektráren v mnohamiliardových sumách.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru