Evropská komise zhoršila výhled evropské ekonomiky pro letošní rok, tempo růstu v eurozóně se na konci roku mezičtvrtletně téměř zastaví. Hrubý domácí produkt Evropské unie letos podle dnešní nové prognózy celkově vzroste o 1,7 procenta, zatímco ještě v květnu komise očekávala růst o 1,8 procenta.

V případě eurozóny EK výhled ponechala na zvýšení HDP o 1,6 procenta. U Německa čeká pro letošek růst ve výši 2,9 procenta, zatímco v poslední prognóze to bylo 2,6 procenta.

Komise ale současně zdůraznila, že za očekávanými výsledky za celý letošní rok stojí hlavně lepší než předpokládaný růst v prvních třech měsících, kdy ekonomika mezičtvrtletně narostla v eurozóně o 0,8 procenta a v celé EU o 0,7 procenta. Ve druhém čtvrtletí už byl růst o poznání nižší, mezičtvrtelně shodně o 0,2 procenta v eurozóně i v EU.

Na konci roku se růst zastaví

Komise očekává, že růst HDP zůstane ve druhé polovině roku utlumený a na konci se téměř zastaví. Mezičtvrtletní růst v posledních třech měsících letošního roku u eurozóny EK předpokládá jen na 0,1 procenta a v případě EU na 0,2 procenta.

"Výhled pro evropskou ekonomiku se zhoršil," prohlásil eurokomisař pro měnové záležitosti Olli Rehn. Oživení z finanční krize je podle něj často pomalé a hrbolaté. "Dluhová krize se zhoršila a zmatek na finančních trzích ztlumí reálnou ekonomiku," uvedl Rehn.

"Evropská komise nezměnila prognózu letošního růstu ekonomiky eurozóny, z čehož lze usuzovat, že odhad pro českou ekonomiku se změní minimálně, nebo vůbec. Ostatně tak to také provedla komise s odhady pro Polsko, které již zveřejnila a neliší se od předchozí verze prognózy," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek.

Komise sice v nové prognóze již počítá se zhoršováním ekonomické situace ve druhé polovině roku, nicméně realita může být ještě horší vzhledem k trvající a prohlubující se dluhové krizi v eurozóně, dodal.

Například německá ekonomika, která je tahounem unijního hospodářství, by v posledních třech měsících letoška měla podle komise mezičtvrtletně narůst o 0,2 procenta. Stejný růst vidí Brusel i pro Francii či Británii. V Itálii se mezičtvrtletní růst zastaví ve třetím čtvrtletí a zůstane na nule i v posledních třech měsících roku. Rehn neočekává, že by současné snahy o fiskální konsolidaci v Itálii měly mít nějaký dopad na letošní rok.

S recesí se nepočítá

"Nepředpovídáme recesi," řekl také o stavu evropské ekonomiky komisař. Prognóza komise je v souladu s Evropskou centrální bankou (ECB), která pro letošek očekává pro eurozónu růst ve výši 1,4 až 1,8 procenta.

Komise také ale podotkla, že nejistota kolem ekonomického výhledu kvůli současné situaci je vysoká. Zpomaluje globální ekonomika, nedaří se zatím vyřešit dluhovou krizi. Existují tak rizika pro další zhoršení, upozornila.

Prognóza obsahuje i očekávání pro inflaci. ECB by ji chtěla držet u hranice dvou procent v eurozóně, avšak podle komise zůstane nad touto hranicí do konce roku. Meziroční inflace pro letošek podle komise bude v eurozóně ve výši 2,5 procenta. ECB ji předpovídá někde mezi 2,5 a 2,7 procenta. V celé EU by měla inflace letos činit 2,9 procenta.