Podobně jako mnoho jiných mýtů zůstává i tento jen velmi ledabyle prokázán přesvědčivou analýzou. Za prvé, srovnání dostupnosti bydlení je často provedeno pouze pro hlavní města států a postavení hlavních měst v postsocialistických zemích je většinou odlišné od hlavních měst vyspělé Evropy. Praha, stejně jako Varšava nebo Moskva, vytváří zcela dominantní ekonomické centrum země, kde se soustředí nejširší a nejlépe placená nabídka zaměstnání, uskutečňují nejdůležitější rozhodnutí a vytváří hlavní inovace.

Regionální rozdíly mezi Prahou, ostatně jedním z nejvyspělejších regionů Evropské unie, a zbytkem naší země jsou daleko vyšší, než je tomu ve většině vyspělých zemí, kde je ekonomická aktivita mnohem více rozprostřena napříč regiony. Není tak vůbec divu, že je Praha "dražší" než Berlín, protože Berlín zdaleka netvoří páteř německé ekonomiky, a navíc zápasí, obdobně jako ostatní města bývalého Východního Německa, s nadbytkem bytů a dlouhodobým poklesem cen nemovitostí. Při srovnání se skutečnými ekonomickými centry Evropy, jakými jsou Paříž, Amsterodam, Řím, Moskva nebo Londýn, je bydlení v Praze i po přepočtu na kupní sílu místních obyvatel výrazně dostupnější.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru