Do boje proti znečištěnému ovzduší se v Moravskoslezském kraji opět vracejí kotlíkové dotace. Peníze na nákup modernějších a k životnímu prostředí šetrnějších kotlů uvolní tentokrát kraj i ministerstvo životního prostředí.

V první fázi by to mělo být 20 milionů korun, do pěti let až 200 milionů. Na ustavujícím pondělní zasedání se na tom shodli zástupci nové pracovní skupiny, která má řešit špatnou kvalitu ovzduší v Moravskoslezském kraji. 

Právě na severní Moravě je situace nejhorší. Na rozdíl od jiných míst, kde se situace zhoršuje především kvůli tomu, že se lidé vracejí k topení uhlím, dřevem a jinými palivy, se na znečištění ovzduší hojně podílí i průmysl.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) chce na domácnost působit hned třemi směry. Kromě dotací i represí. "V tomto směru ale narážíme na ochranu soukromí," připustil Chalupa. Podle něj by příjemci dotací měli být kontrolováni, co spalují.

Třetím prvkem by pak měla být kampaň, kterou ministerstvo spustí už na podzim.

Členové pracovní skupiny, kde jsou kromě Chalupy a hejtmana Jaroslava Palase i představitelé dalších měst, chtějí situaci zlepšit i v dopravě. Ta je dalším velkým znečišťovatelem. V tomto směru Chalupa vidí možnost v zavedení nízkoemisních zón v městech, kam by auta nesměla.

"Dohodli jsme se na přípravě studie proveditelnosti. Náklady na ní ponese ministerstvo," řekl ministr. Usilovat chce i o to, aby se za používání dálnice ve městech neplatilo.

V případě průmyslových podniků je pak podle ministra spíše než snižovat povolené hodnoty potřeba tlačil firmy k zavádění nejmodernějších technologií.