Američané nehodlají vzát svůj boj se slábnoucí ekonomiku a rostoucí zaměstnaností. K tématu se ve čtvrtek vyjádřil sám guvernér FEDu – Ben Bernanke. Konkrétní kroky (zejména v oblasti monetární politiky) ale novinářům ještě nepředstavil.

"Uděláme všechno, co budeme moci, abychom v rámci cenové stability pomohly obnovit vysoké tempo růstu a posílili zaměstnanost," řekl Bernanke v Ekonomickém klubu stát Minnesota. Snažil se uklidnit ty, kdo se bojí, že kroky Fedu povedou k růstu inflace. "Letošní růst cen je pouze přechodný," řekl.

ANKETA
Věříte ve stabilitu americké ekonomiky?
Ano
1074 (28%)
Ne
2544 (67%)
Nevím
167 (4%)

Bernanke zhruba zopakoval to, co řekl před dvěma týdny na konferenci centrálních bankéřů v Jackson Hole ve Wyomingu. Zdůraznil, že Fed má k dispozici dostatečný arzenál nástrojů k další měnovou stimulaci a je připraven jej použít.

Podle šéfa Fedu nyní ekonomiku podkopávají neobvykle slabé domácí výdaje a pokračující napětí na finančních trzích kvůli evropské dluhové krizi. Bernanke varoval před přílišným utahováním vládních opasků v bezprostřední budoucnosti, které by ekonomiku dál oslabilo.

"Výrazná fiskální konsolidace by v nejbližším období by mohla posílit protivětry, s nimiž se potýká ekonomický růst a tvorba pracovních míst," řekl Bernanke.

Klíčové rozhodnutí příjde v polovině září

Měnový výbor Fedu bude 20. a 21. září posuzovat měnovou politiku a finanční trhy od něj čekají nové kroky na podporu ekonomiky. Ty by mohly mít podobu už třetí vlny nákupů státních dluhopisů, které by dál snížily dlouhodobé úrokové sazby a posílily akciové trhy.

Bernanke na konci srpna naznačil, že nadcházející schůzka výboru bude velmi významná, když původně jednodenní zasedání prodloužil na dvoudenní. Řekl také, že se na zasedání bude uvažovat o dalších možnostech podpory ekonomiky.

Americká ekonomika letos prudce zpomalila růst a za celé první pololetí se její hrubý domácí produkt zvýšil jen o 0,7 procenta.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru