Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta, což je o 0,2 procentního bodu méně než předpokládal předběžný odhad.

Ve srovnání s předcházejícími třemi měsíci se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,1 procenta, předběžně se uváděl růst o 0,2 procenta.

Uvedl to ve čtvrtek Český statistický úřad.

,,Je tak definitivně potrvzeno, že česká ekonomika zpomaluje. Růst v české ekonomiky v prvním čtvrtletí totiž mezičtvrtletně činil 0,9 %, meziročně pak 2,8 %. Růst ve druhém čtvrtletí táhl zejména čistý export. Příjemným překvapením je, že pozitivně k růstu přispěla i tvorba fixního kapitálu," uvedl analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Výdaje na konečnou spotřebu domácností a vládních institucí dále klesaly, hlavním zdrojem růstu poptávky zůstává zahraniční obchod.

"Výkonnost ekonomiky měřená vývojem HDP nepřetržitě roste již dva roky, v porovnání s 2. čtvrtletím 2009, které bylo posledním obdobím poklesu, je nyní HDP vyšší o 4,6 procenta," uvedl ČSÚ.

Obdobný byl s výjimkou aktuálního čtvrtletí i vývoj tvorby hrubé přidané hodnoty (HPH). Za uplynulé dva roky se zvýšila o 4,8 procenta, v letošním druhém čtvrtletí však po sedmi čtvrtletích růstu naopak klesla.

Rizikem je eurozóna

Na nabídkové straně ekonomiky se ve druhém čtvrtletí o meziroční zvýšení reálné HPH o 1,7 procenta zasloužil zejména zpracovatelský průmysl, ve kterém bylo vytvořeno o 9,7 procenta HPH více než před rokem, což přispělo 2,3 procentními body k celkovému zvýšení HPH. Pozitivní vývoj zaznamenala hlavně odvětví strojírenství, automobilový, hutní a kovodělný průmysl.

Negativně působil na HPH vývoj přidané hodnoty zejména v odvětvích zemědělství, netržní služby, peněžnictví a pojišťovnictví, v nichž byla ve stálých cenách vytvořena menší HPH než před rokem.

Mezičtvrtletní srovnání poskytuje odlišný pohled na vývoj jak úhrnné, tak i odvětvově členěné HPH. Na celkovém poklesu HPH o 0,8 procenta se podílel zpracovatelský průmysl, který o 2,1 procenta nedosáhl úrovně předchozího čtvrtletí.

Lepší výsledky než v předchozím čtvrtletí zaznamenala především odvětví obchodu a tržních služeb.

,,Rizikem ohrožující růst je fiskální krize eurozóny, která by s sebou jistě strhla i Německo. Nedávný průzkum PwC mezi generálními řediteli významných tuzemských podniků ukázal, že největším rizikem pro jejich prosperitu jsou právě obavy z další recese. A poslední čísla z německé ekonomiky ukazují, že jejich obavy jsou oprávněné,“ říká Jiří Moser, řídící partner PwC v ČR.

„Problém je v míře regulace, která k nám v současnosti proudí z Bruselu. Evropa je přeregulovaná, překvótovaná. Měli bychom si vzpomenout, že Evropská unie vznikla na základě čtyř svobod - volného pohybu kapitálu, zboží, služeb a osob. Asi není třeba se ptát, jak daleko je nyní současná EU od této své zakládající myšlenky. Současné Evropě citelně chybí zdravé konkurenční prostředí a zejména volný trh. Bez toho nemůžeme dlouhodobě uspět v konkurenci s dravými ekonomikami z Asie a dalších regionů,“ vyjádřil se k současným problémům českých podniků prezident Hospodářské komory ČR Kužel. 

Vývoj HDP Česka od roku 2007 až do současnosti po jednotlivých čtvrtletích.