Dluhové problémy čím dál většího počtu členů eurozóny vedou k úvahám o její další budoucnosti. Předlužené země nemohou použít standardní měnověpolitické nástroje, jako je devalvace či měnová reforma, které znemožňuje jednotná měna.
Nemohou ani inflačně umazat své dluhy, neboť to nejde dohromady s dvouprocentním inflačním cílem Evropské centrální banky.
Individuální řešení problémů jednotlivými státy je tedy plně na fiskální politice. Oddlužování by však vyžadovalo natolik drastické zásahy do veřejných výdajů, že je politicky jen těžce průchodné, a současní političtí lídři se tvrdých škrtů přirozeně obávají. Řešení se proto přesouvá na nadnárodní úroveň.
Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:
- Mobilní aplikaci HN
- Web bez reklam
- Odemykání obsahu pro přátele
- On-line archiv od roku 1995
- a mnoho dalšího...
Byznys podle HN
Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?
Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.
Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.
Přihlásit se k odběru