Americká společnost Halliburton žaluje britskou těžařskou firmu BP. Tvrdí, že BP jí zatajila informace o výskytu uhlovodíku při betonování jeden den před začátkem katastrofy a následně zamlčovala tento fakt při vyšetřování a tiskových prohlášeních, ačkoli byla dle Halliburtonu tato informace kritická pro správně odvedenou práci.

BP prý informace tajila, aby nedošlo ke zpoždění projektu. Pokud by Halliburton o zónách se zvýšeným výskytem uhlovodíku věděl, vůbec by k betonování nepřikročil, tvrdí.

Halliburton betonoval vrt ropné plošiny Deepwater Horizon, při jejímž požáru a explozi loni zahynulo 11 pracovníků a způsobila ekologickou katastrofu v Mexickém zálivu.

V souvislosti s katastrofou a povinností hradit desítky miliard dolarů na likvidaci ekologických škod se rozjela řada soudních sporů, ve kterých se tři hlavní účastníci - BP, Halliburton a společnost Transocean viní navzájem.

Akcie firmy Halliburton v pátek ztrácejí kolem 3 % na 41,74 USD.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru