Americká společnost Halliburton žaluje britskou těžařskou firmu BP. Tvrdí, že BP jí zatajila informace o výskytu uhlovodíku při betonování jeden den před začátkem katastrofy a následně zamlčovala tento fakt při vyšetřování a tiskových prohlášeních, ačkoli byla dle Halliburtonu tato informace kritická pro správně odvedenou práci.

BP prý informace tajila, aby nedošlo ke zpoždění projektu. Pokud by Halliburton o zónách se zvýšeným výskytem uhlovodíku věděl, vůbec by k betonování nepřikročil, tvrdí.

Halliburton betonoval vrt ropné plošiny Deepwater Horizon, při jejímž požáru a explozi loni zahynulo 11 pracovníků a způsobila ekologickou katastrofu v Mexickém zálivu.

V souvislosti s katastrofou a povinností hradit desítky miliard dolarů na likvidaci ekologických škod se rozjela řada soudních sporů, ve kterých se tři hlavní účastníci - BP, Halliburton a společnost Transocean viní navzájem.

Akcie firmy Halliburton v pátek ztrácejí kolem 3 % na 41,74 USD.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru