Agentura, která dohlíží nad hypotečním trhem v USA, připravuje žalobu proti více než desítce velkých bank. Obviňuje je, že zkreslovaly informace o kvalitě hypoték, které převáděly na cenné papíry a prodávaly v době bubliny na trhu nemovitostí.

Informuje o tom list The New York Times s odvoláním na tři informované zdroje.

Mezi žalovanými bankami jsou mimo jiné Bank of America, JPMorgan Chase, Goldman Sachs a Deutsche Bank.

Žalobu by Federální agentura pro financování bydlení, která dohlíží na hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac, mohla podat ještě v pátek, nejpozději příští týden v úterý.

Podle vlády banky, které sloučily hypotéky do balíků a prodávaly je jako cenné papíry investorům, neuskutečnily hloubkovou kontrolu, tzv. due diligence, kterou vyžaduje zákon o cenných papírech. Přehlédly tak, že příjmy dlužníků byly zkreslené nebo uměle navýšené, uvedl list.

Banky na špatných hypotékách tratily miliardy

Fannie Mae a Freddie Mac, které vlastní či garantují zhruba polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány, přišly v roce 2008, kdy praskla bublina na trhu nemovitostí, o více než 30 miliard USD (508,4 miliardy korun).

Důvodem byly hlavně nákupy cenných papírů krytých hypotékami. Tyto ztráty byly pokryty převážně z peněz daňových poplatníků.

Agentura již podala v červenci žalobu vůči UBS, od které chce získat nejméně 900 milionů USD. Podle zdroje má být nová žaloba podobná žalobě proti UBS.

Mluvčí Federální agentury pro financování bydlení nebyl k zastižení, aby se ke zprávě vyjádřil.

Bank of America, JPMorgan a Goldman Sachs se ke zprávě odmítly vyjádřit.

Mluvčí Deutsche Bank uvedl, že nemůže komentovat žalobu, kterou neviděl a která nebyla ještě podána.

Rizikové hypotéky, označované jako subprime, byly hlavní příčinou zhroucení hypotečního trhu v USA, ze kterého se vyvinula globální finanční krize.

Praxí při poskytování těchto podstandardních hypoték bylo, že hypoteční makléři snížili standardy, aby přiměli kupující pořídit si větší hypotéku na koupi bytu či domu, než si ve skutečnosti mohli dovolit.

Zpráva o přípravě žaloby by mohla mít negativní dopad na akcie bank.

Podle listu se investoři obávají, že kdyby banky byly donuceny zaplatit miliardy z hypotečních úvěrů, které nebyly splacené, mohlo by to podkopat jejich zisky a přispět k dalším ztrátám v celém odvětví finančních služeb, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru