Cena kávy na světových trzích strmě roste. Prodává se za 2,9 dolaru za libru a blíží se tak svému historickému maximu.

„Růst ceny je dlouhodobý, za posledních pět let se cena kávy na trhu více než ztrojnásobila,“ uvedl pro HN Petr Sklenář, analytik J&T Banky.

„V posledních letech se prudce navýšila poptávka, produkce plantáží je nicméně nedostatečná,“ dodal. Dá se tak podle něj předpokládat, že růst cen kávy bude pokračovat i nadále.

Zdražení kávy na komoditních trzích již pocítil i český trh.

„Museli jsme zvednout ceny asi o pět procent,“ uvedl manažer jednoho z největších dovozců kávy do Česka – Illy – David Theissig.

Udržet ceny kávy na stávající úrovni se zatím daří společnosti Espresso, zástupci italské kávy Lavazza. Nicméně i u ní je vývoj nejistý. „Ceny máme prakticky jedenáct let stejné, v případě dalšího strmého růstu cen kávy budeme nicméně muset o zdražení uvažovat i my,“ uvedl její zástupce David Samek.

Jak moc se projeví rostoucí cena kávy na světových trzích na maloobchodních cenách v Česku? To se dočtete ve čtvrtečním vydání Hospodářských novin.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru