Pracovní porady nebývají žádnou idylkou. Od ledna roku 2013 to bude ještě horší. A nepůjde o stále vyšší nároky šéfů a nesplněné úkoly.

Se změnou zákona o daních z příjmů dojde i na to, že zaměstnanci zaplatí daň a pojistné z vypitých káv a minerálek nebo ze snědených baget a chlebíčků. Každé takové přilepšení totiž bude zdaněno sazbou 32 procent.

I tato bizarnost se při pečlivém čtení dá objevit v návrhu daňové reformy, kterou kabinet Petra Nečase poslal do parlamentu. »Jde o vedlejší účinek paragrafu, kterým se ruší daňové zvýhodnění stravenek a závodního stravování,« řekla týdeníku Ekonom Lucie Rytířová z poradenské společnosti Mazars.

Jiným výsledkem zpřísnění daňových poměrů bude, že propuštění pracovníci přijdou o část odstupného. Pokud někdo od firmy dostane jako náplast na vyhazov sto tisíc korun, tak mu z nich stát odkrojí nejen devatenáct tisíc na dani, ale nově ještě třináct tisíc na pojistném.

Kdo je vítěz?

Až vstoupí všechny návrhy v roce 2013 v platnost, vítězi se stanou firmy, jejich majitelé i živnostníci. Ti všichni budou odvádět méně, a ušetří tak prostředky na rozvoj podnikání.

Na naplnění rozpočtu a financování veřejných služeb se budou muset o to více podílet občané. Hlavně na odvodech na zdravotní pojištění a především v cenách zboží a služeb.Vláda si už v příštím roce vezme 20 miliard korun zvýšením sazby DPH u jídla, léků či jízdného na 14 procent. A až o rok později »vrátí« čtyři miliardy při slibované úpravě daní z příjmů.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 1. září.

Související