Premiér Petr Nečas se postavil proti myšlence Václava Klause, který ve středu při setkání s českými velvyslanci prohlásil, že by pro Česko chtěl vyjednat trvalou výjimku z povinnosti zavést euro.

"Považuji to za naprosto zástupný politický problém a z tohoto pohledu nevidím jediný důvod, proč by vláda měla iniciovat něco takového a proč by plýtvala politickou energií na něco, co nedává žádný velký smysl," řekl ve středu Nečas.

Podle Nečase je tato snaha zbytečná, protože zatím neexistuje způsob, jak přimět Českou republiku k připojení se  k eurozóně bez svobodného politického rozhodnutí.

Nečas je i proti dani z finančních transakcí

Český premiér se ve středu vyjádřil i k plánovanému zavedení daně z finančních transakcí, kterou podporují hlavně Německo a Francie. Tyto země by ji měly navrhnout v rámci nového unijního rozpočtu pro období 2014 až 2020.

„Česká republika s myšlenkou uvalení daně na finanční transakce nesouhlasí,“ řekl podle agentury Reuters premiér Petr Nečas.

Premiér se obává, že by takovéto uvalení daně dopadlo zejména na klienty. Banky by totiž zvýšené náklady promítly do sazebníků svých služeb.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru