V současném prostředí zvýšené nejistoty a volatility neudiví, že se investoři stále častěji zajímají o tituly, které přináší stabilní dividendový výnos. A čísla začínají nahrávat tomu, že by tato strategie právě nyní mohla přinést své ovoce.

Investor, který by chtěl držet například americké akcie po dobu pěti nebo deseti let, může nyní očekávat 2,3% dividendový výnos (tj. výše dividend vyjádřená jako procento ceny akcie) akcií indexu S&P 500, což je poměrně lákavé, vezmeme-li v úvahu, že výnos amerických desetiletých vládních dluhopisů činí 2,19 %, což je po odečtení inflace přinejlepším 0 %, a pětileté bondy pak přináší 0,94% výnos.

Současná ekonomická situace navíc napovídá, že dividendy mohou do budoucna tvořit větší část z celkových výnosů z investic. Pomalý ekonomický růst totiž vede ke zpomalení růstu korporátních hospodářských výsledků, hlavního motoru růstu ceny akcií, uvádí hlavní investiční stratég Strategas Research Partners LLC Jason Trennert s tím, že to činí dividendy ještě lákavější.

Konec dividendové nemilosti?

V 80. a 90. letech minulého století investoři dávali přednost rychleji rostoucím akciím a dividendové tituly upadly spíše v nemilost. Server SmartMoney.com uvádí, že v 80. letech tvořily dividendy jen asi 25 % všech příjmů z akcií a tento podíl klesl v 90. letech ještě pod 20 %.

Firmy necítily tlak na zvyšování dividend a dividendové výnosy tak klesaly. Výsledkem bylo, že pouhý 1,8% roční výnos mezi lety 2000 a 2009 nestačil na to, aby pokryl 2,7% roční kapitálovou ztrátu, uvádí server.

Nyní to však vypadá, že investoři opět začínají společnosti, které vyplácí slušné dividendy, vyhledávat. Podle společnosti Strategas Research Partners LLC během posledních 14 měsíců totiž akcie 25 společností, které vyplácí nejvyšší dividendy (počítáno jako procento jejich tržní hodnoty) překonaly index S&P 500 o 8,9 procentního bodu, naproti tomu 25 firmám, které nejvíce navýšily hotovost ve svých rozvahách, vzrostly akcie v porovnání s uvedeným indexem o 8,4 procentního bodu méně.

Výhra jistá není

Dividendové tituly však nemusí být vždy zaručenou výhrou. Dividendový výnos titulů v indexu S&P 500 v posledních letech sice mírně rostl, nicméně jeho současná úroveň tvoří ani ne polovinu 4,2% průměru od roku 1929. Dividendy jsou nyní tak nízko, že výhradně z nich nezbohatnete, konstatoval ředitel asset allocation správce majetku GMO LLC Ben Inker.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru