Ruští soudní vykonavatelé prohledávali moskevské kanceláře společnosti BP Trading, která je součástí britského energetického koncernu BP. Zásah úřadů si podle agentury Reuters vynutila žaloba, kterou na BP podali menšinoví akcionáři společného podniku TNK-BP.

Žaloba se vztahuje k neúspěšnému pokusu BP vytvořit strategickou alianci s ruskou státní společností Rosněfť.

Podle svědků agentury Reuters dorazilo do kanceláře BP 15 speciálních příslušníků v černém a zapečetily je.

Většina zaměstnanců hlavní kanceláře BP Trading dostala pokyn, aby dnes do práce nechodili. Ti, kteří už tam byli, museli odejít.

"Bylo nám nařízeno opustit kanceláře a pracovat z domu," uvedl jeden ze zaměstnanců BP a dodal, že v kancelářích s vyšetřovateli zůstali pouze vedoucí pracovníci a právníci firmy.

Dohoda s Rosněftí - BP ostrouhala

BP se snažila uzavřít s Rosněftí strategickou alianci, která by podniku umožnila zkoumat naleziště ropy na ruském Dálném východě. Z dohody ale sešlo, neboť ji zablokovali ruští akcionáři BP.

V úterý Rosněfť překvapivě oznámila, že se na spolupráci dohodla s americkou společností Exxon Mobil. Díky spolupráci mohou Rusové těžit i v Mexickém zálivu a v Texasu.

Ruský premiér Vladimir Putin odhadl, že firmy v rámci společného projektu investují až 500 miliard dolarů (zhruba 8,3 bilionu Kč).

Ruské bezpečnostní síly prohledávaly hlavní kanceláře BP v Moskvě i v roce 2008. Tehdy se to týkalo sporu v rámci TNK-BP. Oba partneři, tedy BP a TNK, v ruském společném podniku mají po 50 procentech.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru