Ve vzdušném prostoru nad litevským městem Šiauliai došlo ke kolizi hlídkujícího francouzského stíhacího letounu Mirage s cvičným letounem litevské armády L-39 Albatros.

Francouzskému letadlu se podařilo přistát, cvičný letoun české výroby se zřítil. Dva jeho litevští piloti se katapultovali ještě před srážkou, řekla agentuře AP mluvčí ministerstva obrany Jovita Bazeviciute. Záchranáři později oba piloty našli u jezera Rekyvos, žádný z nich nebyl zraněn.

Nehodu bez dalších detailů už potvrdila také francouzská strana. Mluvčí ministerstva obrany Laurent Teisseire uvedl, že zatím nemá bližší informace. Přiznal ale přítomnost francouzských strojů v rámci ochrany vzdušných prostor nad pobaltskými zeměmi.

Příčiny incidentu zatím nejsou jasné, zdá se ale, že o sebe strojeve vzduchu zavadily. Střet se odehrál nedaleko letecké základny Zokniai na severu Litvy, která hostí skupinu francouzských stíhaček. Ve chvíli nehody zde operovaly dva letouny Mirage 2000C.

Případ komentoval i úřad litevského prezidenta Andriuse Kubiliuse. Podle prohlášení požaduje pečlivé vyšetření incidentu. "Zatím neznáme bližší okolnosti, ale s velkou úlevou jsem přijal zprávu, že nejsou žádné oběti na životech. Takové věci se prostě občas stávají," prohlásil Kubilius podle agentury BNS.

Francouzské jednotky zde zajišťují v souladu s programem Severoatlantické aliance leteckou ochranu vzdušného prostoru Pobaltí, které nemá potřebné vlastní vzdušné síly. Vzdušný prostor budou od září do prosince 2012 hlídat i čtyři stíhací stroje Jas-39 Gripen české armády. První takovou misi české stroje absolvovaly v roce 2009.

Související