Největšímu výrobci cigaret v ČR kutnohorskému Philip Morris ( ) v pololetí meziročně vzrostl konsolidovaný čistý zisk o procento na 1,13 miliardy korun.

Tržby bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 1,5 procenta na 5,62 miliardy korun.

Objem odbytu společnosti Philip Morris v České republice se v prvním pololetí snížil o 5,8 procenta. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

 

 

"Zatímco naše pololetní finanční výsledky byly ovlivněny vývojem cen a odráží příznivý dopad zvýšení prodejních cen společností Philip Morris ČR v roce 2010 a v prvním pololetí roku 2011, náš objem odbytu nadále zůstává pod tlakem jak v ČR, tak na Slovensku, především z důvodu pokračujícího přechodu spotřebitelů k levnějším tabákovým výrobkům, včetně sypaného tabáku pro ruční výrobu cigaret," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR András Tövisi.

Philip Morris stále drží většinu na trhu, podíl ale klesá

Podle údajů agentury ACNielsen poklesl v prvním pololetí letošního roku tržní podíl společnosti Philip Morris ČR v České republice o 2,4 procentního bodu na 52,3 procenta.

Pokles odráží nižší tržní podíl lokálních značek v nízkém cenovém segmentu, který byl částečně kompenzován nárůstem podílu mezinárodních značek jako je Marlboro, L&M a Red & White.

Z údajů ACNielsen vyplývá, že v prvním pololetí roku 2011 poklesl tržní podíl společnosti Philip Morris Slovakia s.r.o. na Slovensku o 3,4 procentního bodu na 48,9 procent.

Snížil se především v důsledku poklesu podílu lokálních značek společnosti a také přechodu spotřebitelů k levnějším značkám konkurence.

V prvním pololetí letošního roku poklesl objem odbytu společnosti Philip Morris Slovakia o 3,8 procenta.

"Přestože v prvním pololetí roku 2011 byl celkový objem trhu jak v ČR, tak na Slovenku stabilní, výhled pro zbytek roku zůstává z řady důvodů nejistý, například s ohledem na vývoj nezaměstnanosti, dlouhodobý trend poklesu trhu a míru přechodu spotřebitelů k levnějším značkám cigaret a nelegálním výrobkům," uvedl člen představenstva a finanční ředitel Philip Morris ČR Daniel Gordon.

Akcie firmy zahájily poklesem

Philip Morris ČR je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v Česku.

Zaměstnává přibližně 1200 zaměstnanců napříč ČR a nabízí devět cigaretových značek, 78 variant cigaret a tři varianty sypaného tabáku pro ruční výrobu cigaret. Firma provozuje jedinou továrnu na výrobu cigaret v České republice.

je kótována na Burze cenných papírů Praha. Akcie firmy v úterý zahájily obchodování s téměř procentní ztrátou na 10 800 korun za akcii.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru