Zisk ruské společnosti RUSAL, která je největším producentem hliníku na světě, ve druhém čtvrtletí klesl meziročně o 70 procent, hlavně kvůli jednorázovému přecenění některých aktiv a smluv.

Vyšší ceny hliníku a zvýšená firemní produkce nestačily pokrýt rostoucí náklady na energii, suroviny a pracovní sílu, sdělil podnik, který je hlavním konkurentem amerického hliníkárenského gigantu Alcoa.

Ziskovost vedle růstu nákladů oslaboval i rostoucí kurz rublu, protože vývoz hliníku se obvykle účtuje v dolarech. Čistý zisk výrazně snížily jednorázové položky jako přecenění podílu v ruském těžaři Norilsk Nickel a přecenění kontraktů na dodávky energie.

RUSAL předpokládá, že poptávka po hliníku se bude díky rozšiřování jeho použití ve spotřebním zboží dál zvyšovat. Společnost odhaduje, že cena hliníku na londýnské burze kovů LME se po zbytek roku bude pohybovat mezi 2500 a 2600 dolary za tunu. V pátek cena uzavírala na 2380 dolarech.

Akcie RUSAL, které se obchodují na hongkongské burze, od počátku roku ztratily 33 procent. To je více než dvakrát hlubší pokles než letošní patnáctiprocentní ztráta místního indexu Hang Seng.

RUSAL v pátek oznámila, že dostala od Norilsku nabídku na zpětné odkoupení 15 procent jeho akcií za 8,75 miliardy dolarů. RUSAL má v Norilsku 25 procent a analytici předpokládají, že nabídku odmítne.

Norilsk se opakovaně pokouší koupit své akcie zpět a ukončit dlouhý spor mezi oligarchy Vladimirem Potaninem a Olegem Děripaskou. Potaninova investiční společnost má v Norilsku kolem 30 procent, Děripaska kontroluje RUSAL.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru