Na 73 procent uchazečů o práci vnímá diskriminaci v inzerátech, dvěma třetinám z nich vadí. Jde zejména o to, že firmy uvádějí požadavky na věk, pohlaví či státní příslušnost kandidátů.

Vyplývá to z šetření společnosti LMC, podle kterého se přitom 56 procent zaměstnavatelů domnívá, že jsou jejich inzeráty obsahově bezchybné. S tím však souhlasí jen 13 procent uchazečů o práci.

Společnost LMC, provozovatel portálů Jobs.cz a Prace.cz, uskutečnila letní průzkum mezi firmami a uchazeči o zaměstnání. Možné nedostatky ve znění inzerátů připustilo 38 procent zaměstnavatelů. Ti se vyjádřili ve smyslu, že vědomě nikoho při sestavování nabídek nediskriminují, nicméně v jejich znění mohou možná mít jisté rezervy. Pouze šest procent z nich tvrdí, že případnou diskriminaci v pracovní inzerci vůbec neřeší.

"Řada zadavatelů inzerátů si ani není vědoma, že některé z běžně používaných formulací mohou být nejen nešťastné, ale i v přímém rozporu se zákonem. Mezi nejčastěji uváděná diskriminační kritéria v inzerátech patří věk, pohlaví, příslušnost (státní či národní) či zdravotní stav uchazečů.

Podnět pro ombudsmana

Rozhodli jsme se proto navázat spolupráci s kanceláří veřejného ochránce práv, jejímž prvním výsledkem je vydání názorného průvodce férovým náborem, který firmám usnadňuje orientaci v této problematice,“ uvedl mluvčí LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

Doplňující šetření mezi uchazeči o zaměstnání dokládá, že rozvoj pracovního trhu v této oblasti by neměl být opomíjen.

Bezmála dvě třetiny respondentů se shodují v tom, že přítomnost diskriminačních kritérií v pracovní inzerci je velmi nepříjemná a zaměstnavatelé by se jí měli snažit vždy vyhnout.

Na 18 procent uchazečů naopak míní, že omezující požadavky v inzerátech nevnímají negativně, protože firmy mají nárok upřesnit své představy o potenciálních zaměstnancích. Pro pětinu lidí je omezení v inzerátech přijatelné, pokud nejde o přehnanou a do očí bijící formu diskriminace.

LMC je 15 let nejvýznamnějším operátorem na českém elektronickém trhu práce. Provozuje nejznámější pracovní portál www.jobs.cz, určený pro elitní pozice na tuzemském trhu, a také největší pracovní portál na českém internetu www.prace.cz. Nyní registruje 9000 firemních zákazníků z ČR i zahraničí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru