Po červencových zátěžových testech evropských bank přišel propad jejich akcií. Výsledky testů byly ale pozitivní, zejména co se týče dostatečného kapitálu bank.

Pouze 8 z nich nedosáhlo na 5% hranici Tier 1 kapitálu v horizontu dvou let, 16 bank se dostalo do poměrně bezpečného rozmezí mezi 5–6 %.

Částečně jsou tyto dobré výsledky odrazem navyšování kapitálu, které proběhlo v posledních měsících hlavně díky tlaku regulátorů a celkem dosáhlo více než 50 miliard eur.

Zátěžové testy z tohoto roku také spočívají na přísnějších předpokladech než testy z minulého roku. Někteří se ale domnívají, že zátěžové testy stále nebyly dostatečně zátěžové.

Nově dostupná data pak využili analytici k vlastním testům:

Podle Goldman Sachs by v případě restrukturalizace řeckého, irského a portugalského dluhu bankám scházelo k dosažení 5% hranice kapitálu Tier 1 25,9 miliardy eur.

Pokud se k tomu přidá 10% snížení hodnoty dluhopisů Itálie a Španělska, suma by se zvýšila na 29,8 miliardy eur. Podle Barclays by na 5% hranici kapitálu nedosáhly jen čtyři banky z největších třiceti. I na základě těchto odhadů lze negativní reakci trhů jen těžko vysvětlit.

Situace se ale mění, pokud se podíváme na čistou úrokovou marži bank. Negativní scénář roku 2012 totiž znamená, že 12 z 30 nejdůležitějších bank se dostane do ztráty, dalších 5 bude dosahovat pouze malých zisků.

Přitom v roce 2010 dosáhlo ztráty jen velmi málo bank. Významné ztráty by realizovaly banky v Itálii a Německu (s výjimkou Deutsche Bank) či RBS. Zisky francouzských bank by klesly k nule.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru