Zájem lidí o platební karty v Česku stále roste, především ale o kreditní karty, přes které můžou lidé získat rychlý přístup k úvěru.

Potvrzuje to aktuální statistika Sdružení pro bankovní karty. Zatímto letos v pololetí dosáhl počet platebních karet vydaných bankami už 9 853 349, ve stejném období vloni to bylo 8 837 899.

Více než miliónový meziroční nárůst je daný hlavně rozšiřováním kreditních karet.

Na celkovém množství vydaných platebních karet se už kreditní karty podílejí více než jednou čtvrtinou. Na konci letošního pololetí jich banky měly mezi lidmi už 2 189 397, ve stejném období před rokem to bylo 1 190 644.

Takzvané debetní karty, které jsou napojené na běžný účet klienta a ze kterých lidé čerpají hlavně vlastní peníze, meziročně narostly jen o necelý třicet tisíc.

Druhou a další debetní kartu si lidé kupují hlavně kvůli tomu, aby měli rezervu, když jim jedna karta přestane fungovat, nebo pro výběry peněz ze spořicího účtu u jiné než své hlavní banky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru