Ceny ojetin v Česku přestaly klesat. Užitkové, luxusní a sportovní vozy kvůli vyšší poptávce mírně podražily. Menší zájem je naopak o vozy s dieselovým motorem. Vyplývá to z vyjádření obchodníků pro ČTK.

"Nejníže se ceny pohybovaly mezi prosincem 2009 a prosincem 2010, kdy patřily k nejnižším i v rámci celé Evropy," uvedl Daniel Prostějovský ze společnosti LeasePlan.

Po relativně rychlém propadu cen v uplynulých dvou letech se v současnosti podle viceprezidentky největšího tuzemského autobazaru AAA Auto Karolíny Topolové projevuje stagnace cen většiny nejprodávanějších modelů.

"Hlavním faktorem, který dnes udržuje ceny ojetin při zemi, je skutečnost, že na trhu nových vozů klesly ceny několika nejlevnějších modelů k hranici 150 000 Kč, což bylo ještě před pár lety nevídané," dodala.

Současnému zvýšenému zájmu o ojeté vozy nahrávají i dlouhé čekací lhůty na nové vozy. Doba dodání se prodloužila u některých evropských značek včetně Škody Auto i u části japonských výrobců. Lidé také stále častěji volí ojetý automobil po tuzemském majiteli před dovozem ze zahraničí. Například počet prodaných ojetých vozů u AAA Auto v ČR a na Slovensku meziročně stoupl o 18,1 procenta na 22 241 aut.

Nižšímu zájmu o auta s dieselovým motorem podle Topolové nahrává sestupný trend cen paliv. Nižší poptávka je patrná především u menších vozů, jako je Škoda Fabia. Naopak benzinových fabií a octavií je v bazarech nedostatek.

Největšímu zájmu se těší především vozy nižší střední a střední třídy v cenovém rozpětí 80.000 až 200.000 Kč. Do této cenové relace spadá v současnosti většina nejvíce poptávaných modelů ojetých vozů. Výraznou nevýhodou při prodeji auta je chybějící klimatizace, naopak klesla popularita xenonových světlometů.

Ceny vozů z druhé ruky podle Prostějovského během roku kolísají. Nejnižší jsou v létě a zejména pak v prosinci, naopak na jaře rostou. "Zájemci o ojeté automobily z Moravy by si měli udělat výlet do Čech. Platí, že například v pražských autobazarech jsou ceny o jedno nebo dvě procenta nižší, než nabízejí prodejci na Moravě," dodal.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru