Slovenská vláda v pátek odsouhlasila zavedení takzvané superhrubé mzdy, která má zjednodušit systém placení povinných odvodů.

Pokud změny schválí poslanci parlamentu, hrubé mzdy zaměstnanců se od příštího roku navýší o povinné sociální a zdravotní odvody, které v současnosti platí zaměstnavatel.

Po úpravě tak už firmy nebudou hradit odvody, ale zdravotní a sociální pojištění se strhne ze superhrubé mzdy pracovníka. Podle propočtů úřadů by na změnách měla většina zaměstnanců získat. Česko naopak od konceptu superhrubé mzdy ustupuje a plánuje ji zrušit.

"Parametry jsou nastaveny tak, aby drtivá většina zaměstnanců měla o něco vyšší čistý příjem," řekl ministr práce a sociálních věcí Jozef Mihál.

Zavedení nového systému placení odvodů je součástí rozsáhlé reformy, kterou naplánoval současný kabinet pravého středu. Na rozdíl od řádných zaměstnanců však změny pravděpodobně nepotěší část živnostníků, kteří by měli státu odvést více peněz. Drobní podnikatelé totiž v současnosti mohou ušetřit na placení povinných odvodů, a podle vlády jsou tak ve srovnání se zaměstnanci ve výhodě.

Živnostníci již upozornili, že pokud materiál schválí také sněmovna, mohou stoupnout jejich ceny. Ministr naopak poukázal na to, že nová pravidla zlepší a zjednoduší podnikatelské prostředí, podobného názoru je také část analytiků.

Aktuální reforma odvodů podle ekonomů patrně nebude mít na ekonomiku tak pozitivní vliv jako daňová reforma z roku 2004, která sjednotila daň z příjmu na 19 procent a pomohla při lákání nových investic.

Přitáhnout nové zahraniční společnosti by pode nich pomohly razantnější změny, jako je například zlepšení vymahatelnosti práva, nebo snížení celkové byrokracie a korupce.