Americký viceprezident Joe Biden se ve čvrtek v Pekingu setkal se svým protějškem Si Ťin-pchingem, který by se podle předpokladů měl v roce 2013 stát nástupcem prezidenta Chu Ťin-tchaa.

V úvodu své návštěvy zdůraznil Biden především nutnost úzké spolupráce mezi Spojenými státy a Čínou.

"Dovolil bych si tvrdit, že pro Spojené státy není při budování vzájemných vztahů důležitější vztah než ten s Čínou," prohlásil konkrétně Biden před začátkem jednání, která se zřejmě bude točit především kolem ekonomiky.

Ekonomika je totiž hlavním tématem pětidenní návštěvy amerického představitele v Číně, přičemž na prvním místě stojí rostoucí zadluženost Spojených států. Čína je totiž největším zahraničním věřitelem USA, když vlastní americké dluhopisy v hodnotě více než bilionu dolarů.

Čínská státní média ostře kritizovala nedávné tahanice amerických politiků kolem zvýšení stropu pro další zadlužení USA, na němž se nakonec politici ve Washingtonu dohodli. S nevolí také sledovala, že poprvé v historii jedna ze tří hlavních ratingových agentur odebrala Spojeným státům nejvyšší hodnocení na stupni AAA.

"Domnívám se, že za nové situace mají Čína a Spojené státy ještě četnější společné zájmy a že na svých bedrech nesou ještě více společných závazků," konstatoval čínský viceprezident před zahájením rozhovorů s Bidenem.

"Jsem si naprosto jistý, že ekonomická stabilita světa spočívá nemalou měrou na spolupráci mezi USA a Čínou," uvedl americký viceprezident.

Dojde i na kontroverzní otázky

Biden je v Číně na pozvání Siho v rámci snahy vlády prezidenta Baracka Obamy posílit vztahy s novou generací čínských vůdců. V jejím čele stojí podle všeho právě Si, jenž by se již příští rok měl stát generálním tajemníkem Komunistické strany Číny.

Amerického viceprezidenta čekají v Číně rovněž setkání s prezidentem Chuem a premiérem Wen Ťia-paem. Viceprezident Si kromě schůzky v Pekingu doprovodí Bidena do provincie S'-čchuan, která byla v roce 2008 postižena ničivým zemětřesením.

Obě strany při svých jednáních zřejmě narazí i na nepopulární otázky, jakou je kritika Západu ohledně nedodržování lidských práv v Číně, a nesouhlas Pekingu se zvažovaným prodejem amerických bojových letounů Tchaj-wanu, který Peking považuje za svou odpadlickou provincii.