Venezuela hodlá znárodnit odvětví těžby a zpracování zlata, aby posílila své finanční rezervy. Výnos o znárodnění sektoru vyjde v nejbližších dnech, prohlásil ve středu venezuelský prezident Hugo Chávez. Těžba zlata tak bude dalším z celé řady sektorů, které Chávez v posledních letech znárodnil.

Venezuela má jedny z největších zásob zlata v Jižní Americe. Podle oficiálních údajů země ročně těží 4,3 tuny zlata.

"Ten obor řídí mafie," řekl Chávez ve státní televizi.

Největší těžařskou firmou ve Venezuele je Rusoro, firma registrovaná v Kanadě, kterou vlastní rodina ruského podnikatele Andreje Agapova.

Rozhodnutí přichází poté, co si Rusoro a další firmy stěžovaly, že jim Caracas nedovoluje vyvážet dostatečné množství zlata do zahraničí.

Chávez uvedl, že zlato posílí státní devizové a zlaté rezervy, protože jeho cena stále nabývá na hodnotě.

"Podařilo se nám zvýšit zahraniční rezervy. Máme v rezervách zlato v hodnotě 12 až 13 miliard dolarů (až 218 miliard Kč). Nemůžeme dopustit, aby nám nadále odcházelo," řekl Chávez.

Jak upřesňuje server BBC, Chávez si svůj projev načasoval doprostřed slavnostní předávky 25 tanků a 324 raket zakoupených od Ruska.

Jeden z opozičních poslanců tento týden zveřejnil zprávu, podle níž přední vládní činitelé doporučují repatriaci 90 procent venezuelských zlatých rezerv umístěných v zahraničí. Nyní má Venezuela v zahraničí asi 63 % svých rezerv, píše BBC.

Chávez loni umožnil těžařům zlata vyvážet až 50 procent produkce proti dřívějším 30 procentům. Zbylou polovinu musí prodat centrální bance. Podle zahraničních těžařů jim exportní limity snižují možnost získat v zahraničí finance na rozvoj těžby.

Venezuelská ekonomika loni zažila jako jediná v Latinské Americe druhý rok propadu po sobě a klesla o 1,9 procenta. Pokračoval propad produkce klíčového ropného průmyslu, přestože světové ceny ropy dál rostly. Ekonomiku podle ekonomů sráží neustálé znárodňováním, byrokratický systém devizové regulace a další kroky, jimiž chce Chávez ve Venezuele nastolit "socialismus pro 21. století".

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru