Evropě chybí podle guvernéra ČNB Miroslava Singera jasný plán na řešení dluhů a v současné dluhové krizi dělá chybu za chybou. Tahounem růstu budou soukromé firmy, které mají dost hotovosti, ale chybí jim jistota na investice, kterou musí dodat politici, dodal guvernér.

"Obávám se, že řešení stále určují krátkodobé politické náklady lídrů unie, a nikoli ekonomické náklady. Ekonomicky nejjednodušší by byl před rokem a půl odchod nejslabších článků, tedy Řecka a Portugalska, z eurozóny," řekl Mladé frontě Dnes guvernér.

Odchod by oběma zemím usnadnily evropské peníze na jejich nový start, tedy nešlo by o žádný neřízený rozpad, doplnil. To by optikou dnešních nákladů na záchranu eurozóny vyšlo podstatně levněji, uvedl Singer.

Zpomalení růstu české ekonomiky je podle něj očekávané a nemělo by být tak velké jako po pádu Lehman Brothers. "Nezpomaluje jen Česko, ale také vyspělé země," upozornil. Horší než tehdy je, že v Evropě chybí ochota si jasně říci, jak situaci s dluhy řešit. Normální krize by byla už dávno pryč, ale tato dluhová je velmi nepříjemná, dodal.

"Evidentně se ukazuje zpomalování, ale pokud se začnou rozpočty ve vyspělých ekonomikách dávat do pořádku, může ekonomika zase v roce 2013 robustně růst. A doufejme, že zpomalení nebude tak dramatické, jako bylo v roce 2008 a 2009. Dluhy se zatím jen posouvaly, teď by se měly začít snižovat," řekl Singer.

"Nevidím teď nic, co by nás mohlo aktuálně či před koncem roku přimět hýbat se sazbami. Ale to se může změnit," řekl guvernér na otázku ohledně změny úrokových sazeb. "Naše prognóza zvýšení úroků odsouvá někam na konec roku," dodal.

Ekonomika ČR v letošním druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu meziročně vzrostla o 2,4 procenta. Prognóza centrální banky podle Singera počítá se zpomalováním růstu a tím i se zpomalováním inflačních tlaků.