Před deseti lety jsme se ošívali, když jsme měli k životopisu přiložit fotku. Dnes některé pracovní servery začínají poskytovat i profesní videoprofily uchazečů o práci. Na takou službu se necelý rok zaměřuje společnost RedJOB. Její majitel, David Kinter, se s tímto modelem, který pomáhá personalistům hlavně s preselekcí kandidátů o práci, setkal ve Spojených státech a Kanadě.

"Tam tuto službu využívá stále více náborových a personálních agentur," říká.

HN: Na jaké úrovni se využívají videoprofily při výběru lidí do zaměstnání?
Hlavně pro ten střední proud, od nějakých asistentek až třeba po obchodní zástupce i manažery. Teoreticky je to pro všechny pozice, kde je nepsané pravidlo profesionální vystupování nebo reprezentace dané firmy. Takže může jít o pozici recepční, číšníka v restauraci, který reprezentuje podnik majitele...

HN: Jak vypadá formát videoprofilu a jeho stopáž?
Videoprofil má jednotnou formu. Uchazeč říká standardně svoje jméno, co vystudoval, jakou hledá práci a jakou má profesní zkušenost. Co nabízí zaměstnavateli, jaké má silné stránky a kde vidí příležitost ke zlepšení. Tato struktura se vytváří na základě zadaných informací z životopisu a systém sám vygeneruje text, který uchazeč vidí na obrazovce před sebou. Říkáme všem, nečtěte text, využijte jej jako navigaci. Je to jen pomůcka pro personalistu. Někdo je kreativní, neomezuje se textem, jiný jej čte. To už samo o sobě řekne něco o uchazečí. Video je zpravidla dlouhé minutu a půl až tři.

HN: Může firma zadat otázky uchazeči na míru?
Některá to využije, jiná ne. Firma, která má nějakou specializaci, se třeba ptá – co víte o tomto segmentu? Člověk pak odpovídá na to, co firmu zajímá a má jen jeden pokus být připravený. Buď to udělá z pohodlí svého domova, nebo navštíví specializovanou pobočku. V tuto chvíli máme v Česku deset kontaktních míst pro natočení videoprofilů, především v krajských městech.

HN: Dostanu pak do ruky nějaké cédéčko, které mohu přikládat k životopisu?
Ne. Kvůli ochraně dat a zabezpečení se to všechno archivuje na našem serveru. Uchazeč má vlastní administrativní prostředí v systému na portále. Tam vidí i statistiky, kolik ho vidělo agentur, zaměstnavatelů. Může také rovnou reagovat na nabídky. Tím, že posílá svůj hyperlink na jakýkoliv portál, jednoduše zaklikne, kde všude chce reagovat. My poskytneme zaměstnavateli přístupové údaje do databáze, kdy si filtruje kategorie zaměstnanců, které potřebuje. Jeden videoprofil stojí zaměstnavatele od dvě stě korun do tří set. Ale šetříme jim čas tím, že mají patnáctivteřinovou upoutávku zdarma.

HN: Kdo jsou vaši zákazníci?
Jsou to hlavně personální agentury a zaměstnavatelé. Videoprofily slouží k tomu, aby se urychlil první výběrový proces s tou předselekcí. V tuto chvíli máme v databázi zhruba pět tisíc videoprofilů. Každý den jich přibude tak třicet čtyřicet. Ti, kdo práci hledají, mají tuto službu zdarma. Mohou přijít, dostanou konzultaci a natočí si videoprofil zdarma.

HN: Dáváte lidem, kteří si přijdou udělat videoprofil, nějaké poradenství?
Ríkáme jen to, připravte se tak, aby to bylo adekvátní pozici, na kterou se hlásíte. Je na každém, jak se k tomu postaví. Říkáme jim jen, ať jsou přirození, ať si na nic nehrají, protože to zkušený personalista stejně pozná.

HN: Jak vypadá samotné nahrávání?
Uchazeč se buď sám zaregistuje, nebo jej osloví konzultant, protože si jej našel v nějaké databázi. Osloví jej, že by se k životopisu hodil videoprofil. Jakmile uchazeč přijde dotočit videoprofil, tak se jej ujme personální konzultantka a společně nejprve doladí životopis. V kanceláři je k dispozici monitor, plátno a jednotné pozadí. Člověk má před sebou monitor a vidí sám sebe. Také vidí vygenerovaný text. Uchazeč sedí a natočí se videovizitka.

HN: Jaké mají videoprofily výhody a nevýhody?
Videoprofil je další alternativa k životopisu, aby personalista mohl kandidáta lépe poznat. My preferujeme to, aby u nás nebyl žádný životopis bez videoprofilu. Když někdo vidí, že to pro něj není vhodné, tak je tu řada jiných pracovních portálů, kde tento požadavek nutný není a zadává si pozici standardním způsobem. Nám jde o šetření času a zvýšení efektivity náborového procesu. Dnes třeba uchazeč odepíše na spoustu inzerátů, projde spousty prvních kol pohovorů a často se ani nedozví, pro jakou firmu to je a proč byl odmítnut. Většinou si na pohovor bere dovolenou, cestuje... Videoprofil a otázky na míru přispějí k tomu, že personalista už ví, jak ten člověk vypadá a zda splňuje představu na určitý typ pozice. Nezve jej zbytečně.

HN: Jenže nevýhodou může být „haló efekt“, když personalista neudělá kompetenční interview a rozhoduje na základě dojmu. Ale platí, že obrázek řekne víc než tisíc slov...
Videoprofil automaticky obsahuje "neveřejné údaje". Platí nepsaná dohoda, že třeba máme poptávku na asistentku, kdy chce klient vyloženě atraktivní blondýnu, což by nikdy do inzerátu nenapsal.