Prezident Světové banky Robert Zoellick v úterý vyzval vlády vyspělých zemí k přijetí plánů na střednědobé a dlouhodobé omezení dluhové zátěže i rychlé řešení dluhových krizí v Evropě a USA. Dodal však, že zvláštní akce skupiny G7 v této věci zatím není na pořadu dne.

"Toto je stále ještě fáze, kdy musí udělat rozhodnutí suverénní vlády," řekl Zoellick k dluhové krizi v Evropě. "Je to opravdu odpovědnost každé z těchto vlád, aby ukázaly, jak budou řešit, často s pomocí centrálních bank, nejen krátkodobé potíže, ale aby se zaměřily i střednědobě a dlouhodobě," řekl šéf Světové banky novinářům po schůzce z australskými vládními činiteli v Canbeře.

Zoellick se k otázce dluhů vyjádřil v den, kdy v britském listu Financial Times vychází společný článek na toto téma od ministrů financí pěti zemí - Kanady, Británie, Jihoafrické republiky, Singapuru a Austrálie. Ti vyzvali vlády k ozdravení veřejných financí a obnovení důvěry a požadují i větší politickou rozhodnost k řešení problému zhoršených bankovních bilancí zejména v Evropě.

V minulých týdnech se na světových akciových trzích odehrávaly silné otřesy, vyvolané obavami z eskalace dluhové krize v Evropě a strachem z ekonomického útlumu v USA. Minulý týden se pozornost trhů zaměřila na evropské banky, které se kvůli rostoucím nákladům refinancování musejí stále více obracet na Evropskou centrální banku. Propadem byly postiženy zejména akcie francouzských bank.

Zoellick po schůzce s australským ministrem financí Waynem Swanem a premiérkou Julií Gillardovou řekl, že ztráta důvěry trhů v globální vůdčí roli ekonomik Spojených států a Evropy spolu se slabou globální ekonomikou srazila trhy do nové nebezpečné zóny.

"To, co trhy hledají, je dlouhodobý akční plán, který půjde dál než k pouhým nemandatorním výdajům," řekl Zoellick k debatám o dluhu v USA. Naznačil tak, že americká vláda musí začít s nepopulárním omezováním neúnosně rostoucích sociálních a zdravotních výdajů.

Šéf Světové banky rovněž upozornil na nebezpeční obchodního protekcionismu, který přichází s ekonomickými potížemi. "Dosud jsme schopni držet psy protekcionismu na vodítku, jakmile ale přijde útlum, mohou se tato rizika zvyšovat," řekl.