Americká společnost Transocean, která je největším vlastníkem ropných plošin na světě, nabídla 1,43 miliardy dolarů (asi 24,3 miliardy Kč) za svého norského rivala Aker Drilling. Je to sice dvojnásobek tržní ceny, Transocean nicméně doufá, že bude schopen rychleji obnovit svou stárnoucí flotilu a také získat další zakázky. Akcie Akeru na burze v Oslu zpevnily asi o 97 procent.

Norsko je osmým největším vývozcem ropy na světě a trh ropných plošin u jeho břehů je v poslední době poněkud napjatý. To znamená, že firmy, které by si rády pronajaly plošinu, se na trhu často nesetkávají s dostatečnou nabídkou. Poptávka po těchto sofistikovaných těžebních soupravách je totiž obrovská, souprav ale teď k dispozici není mnoho.

"Předpokládáme, že transakce hned přispěje k růstu zisku společnosti Transocean," uvedl šéf podniku Steven Newman. "Umožní nám okamžitě modernizovat flotilu ve stále více napjatém segmentu trhu pro těžbu ropy v mimořádných hloubkách," dodal. Díky převzetí norského podniku Transoceanu okamžitě vzroste objem zakázek asi o miliardu dolarů.

Transocean, který má daňový domicil ve Švýcarsku, ale hlavní kanceláře v Houstonu, nabídl za jednu akcii Akeru 26,50 norské koruny. To je o 98,5 procenta více, než činila páteční závěrečná cena na burze v Oslu. Dnešní růst kurzu akcií norské firmy tak v podstatě kopíroval nabízenou cenu. Záměr Transoceanu už schválilo vedení Akeru.

Transocean přišel ve druhém čtvrtletí o několik kontraktů a kvůli růstu nákladů mu prudce klesl zisk. Odvětví hlubokomořské těžby ropy, na kterou se Transocean specializuje, se totiž stále ještě vzpamatovává z nedávného zákazu těžby, k němuž po loňské havárii v Mexickém zálivu přechodně sáhly americké úřady.

Právě Transocean byl vlastníkem ropné plošiny Deepwater Horizon, která loni v dubnu v Mexickém zálivu explodovala a způsobila rozsáhlé škody. Největší ztráty jdou ale na vrub britského koncernu BP, který měl plošinu pronajatou a byl za ni zodpovědný.