Zdá se, že spolehlivým indikátorem zhoršujícího se globálního ekonomického výhledu je počet rozhovorů s Nourielem Roubinim. V tom zatím posledním pro WSJ uvedl, že pro zrychlení ekonomiky nyní nemůžeme mnoho udělat, protože ekonomika prochází cyklem oddlužení.

Ten představuje důsledek vysokých závazků privátního sektoru, na který se ještě nakupily dluhy veřejné. Anemický růst pod trendem se tak dá čekat „po mnoho let“, protože veřejný i privátní sektor v rozvinutých ekonomikách musejí utrácet méně, než jaké budou jejich příjmy.

Ekonom se domnívá, že pro odvrácení recese v USA by měl Fed uvolnit politiku. V Jackson Hole podle něho oznámí nějaký krok tímto směrem. Možností má více, patří mezi ně cílení cen či další kvantitativní uvolňování a další nákupy vládních dluhopisů.

Pravděpodobnost recese to však zřejmě sníží jen marginálně. Pomoci by mohlo i oslabení dolaru, jeho pozitivní vliv na exporty je ale tlumen jeho vlivem na ceny komodit. „Na určité úrovni se může roztočit spirála zhoršující se ekonomické situace a důvěry a následně klesajících cen akcií, které efektem bohatství zpětně negativně ovlivní ekonomiku,“ uvedl ekonom. Proto je podle něho možné monetární politikou a jejím vlivem mírně snížit pravděpodobnost recese zaměřením se i na ceny akcií.

Firmy neinvestují a nevytvářejí nová pracovní místa, protože podle nich není na trhu dostatečná poptávka. Tím však tuto poptávku dále oslabují, protože klesá zaměstnanost a příjmy. Navíc dochází k posunu příjmů od mezd směrem k ziskům, což nadále oslabuje poptávku, protože firmy mají větší mezní sklon k úsporám než domácnosti, vysvětlil Roubini a dodal:

„Marx měl pravdu, kapitalismus může v určitém bodě zničit sám sebe, protože nemůžete donekonečna přesouvat příjmy od práce ke kapitálu, bez toho, aby v ekonomice nevznikla nadbytečná kapacita a nedostatečná poptávka. Mysleli jsme si, že trhy fungují, ale není to tak.“ Za příklad, jak se vypořádat s tímto problémem, ekonom uvádí Německo.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru