Vysokým manažerům bank by mohly letos klesnout odměny ve srovnání s loňským rokem až o 30 procent. Pokles zasáhne většinu oborů finančního průmyslu, nejvíce zřejmě oblast obchodování s cennými papíry s pevným příjmem. Vyplývá to z odhadů konzultační firmy Johnson Associates, která spolupracuje s bankami na Wall Street a s komerčními bankami.

Nejvyšší bude pokles u bankéřů a obchodníků v oblasti obchodování s cennými papíry s pevným příjmem, což jsou třeba dluhopisy nebo prioritní akcie, a to 20 až 30 procent. U obchodníků s akciemi bude pokles nižší, nula až pět procent.

Více peněz by si mohli domů odnést investiční bankéři. Johnson Associates očekává, že díky zvýšení počtu fúzí a akvizic a růstu nabídek dluhu a akcií se jejich odměny zvýší o pět až deset procent.

Smíšený vývoj se čeká u zaměstnanců v komerčním a retailovém bankovnictví. Jejich odměny mohou klesnout až stoupnout o pět procent.

Velké světové banky budou propouštět

Zpráva přichází po silných výkyvech na akciových a dluhopisových trzích v tomto týdnu, které vyvolaly obavy o zdraví globálního finančního průmyslu.

Několik finančních společností, včetně bank Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Barclays a Crédit Suise Group, již před současným propadem trhů oznámilo, že plánují propustit tisíce zaměstnanců, aby tak snížily náklady a podpořily svůj zisk.

Mnoho bank na Wall Street oznámilo za druhé čtvrtletí výsledky hospodaření, které byly pro trh zklamáním. Důvodem byl pokles příjmů z obchodování s cennými papíry s pevným příjmem, měnami a komoditami.

Komerční banky se zase potýkají se slabým zájmem o úvěry a další, jako Bank of America, nadále bojují se ztrátami hypotečních divizí.

Johnson Associated však současně upozornila, že její prognóza odměn je založena na předpokladu, že současná turbulence na trzích nepovede k podobnému zhroucení trhů, jako v roce 2008, napsala agentura Reuters.