Italský premiér Silvio Berlusconi svolal na páteční večer mimořádné zasedání vlády, kde ministři projednávali a následně schválili naléhavá finanční opatření. V tiskovém prohlášení to podle agentury Reuters oznámil Berlusconiho úřad.

Vláda by tak měla získat 20 miliard eur (zhruba 483 miliard Kč) pomocí dodatečných škrtů, aby se jí podařilo podle nově upraveného plánu připravit do roku 2013 vyrovnaný rozpočet. Hlavním cílem vlády tak bylo uklidnit nervózní trhy, které se obávají o stav státních financí.

Berlusconi značně urychlil boj proti dluhům a hospodářské krizi, protože o drastických reformách a úsporných opatřeních měla vláda původně jednat příští týden. Termín se však přesunul na páteční večer a vláda začala jednat v 19:00 SELČ.

Zatím není přesně jasné, jaké škrty ministři schválili, uvedla agentura APA. Kabinet zvažoval zejména ořezat příjmy státních úředníků, prodloužit odchod do důchodu, zpřísnit postup proti těm, co se vyhýbají placení daní, a prosadit "solidární odvody", prohlásil ve čtvrtečním projevu v parlamentu ministr hospodářství Giulio Tremonti.

Solidární daň

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací uvedla, že součástí nového úsporného balíčku byla tzv. "solidární daň" z příjmů nad 90 tisíc eur (2,2 milionu Kč) a dřívější zvýšení věku odchodu do důchodu u žen v soukromém sektoru.

U příjmů nad 90 tisíc eur má daň činit pět procent a nad 150 tisíc eur deset procent. Věk odchodu do důchodu u žen v soukromém sektoru se má začít zvyšovat již od roku 2015 místo původně plánovaného roku 2020. Daň z příjmů z finančních investic, vyjma vládních obligací, má stoupnout na 20 procent z nynějších 12,5 procenta.

Rušení provinčních vlád a svátků

Mluvčí starosty Říma dodal, že plán má rovněž snížit náklady na složitý vládnoucí systém v Itálii. Zruší se tak 34 ze 110 provinčních vlád a spojí se městské rady u měst s méně než 1000 obyvateli.

Tremonti v proslovu jasně připravil Italy na drsná úsporná opatření. Mimo jiné chce zvýšit produktivitu práce zrušením některých svátků. Italská média o chystaných opatřeních hovoří jako "balíčku krve a slz". Tremonti sklidil za chystané úspory kritiku i ve vlastních řadách.

Pod tlakem finančních trhů

Berlusconiho středopravá vláda chtěla původně dosáhnout vyrovnaného státního rozpočtu do roku 2014, nyní ale podle DPA přišlápla na úsporný pedál. Premiér chce deficit státního rozpočtu letos snížit na 3,8 procenta HDP a v příštím roce na 1,5 procenta.

Itálie je na finančních trzích pod těžkým tlakem. Za nervozitou investorů stojí především velký státní dluh, který odpovídá 120 procentům HDP, nízký hospodářský růst a rozpory v Berlusconiho středopravém kabinetu. Podle některých analytiků špatný stav státní kasy povede k tomu, že Itálie se propadne do dluhové spirály jako Řecko, Irsko a Portugalsko a bude nucena požádat o finanční pomoc.

Berlusconi se před týdnem pokusil obavy na burze rozptýlit, když v mimořádném projevu v parlamentu ujišťoval o pevných hospodářských základech země a ohlásil sérii reforem.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru