Růst světové poptávky po ropě se může příští rok při výraznějším útlumu ekonomiky zpomalit až na téměř třetinu aktuálně předpokládaného tempa. Předpověděla to ve středu Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

V pravidelné měsíční prognóze na letošní a příští rok však energetický poradce 28 vyspělých zemí včetně České republiky učinil zatím jen menší změny.

IEA s ohledem na nynější nepříznivé signály ekonomického vývoje začala zvažovat alternativní scénář, kdy by globální ekonomika v příštím roce zpomalila růst na tři procenta ve srovnání s tempem 4,5 procenta, které ve své poslední prognóze odhadl Mezinárodní měnový fond.

V takovém případě by se růst globální poptávky po ropě v roce 2012 zpomalil na pouhých 600.000 barelů denně, což by bylo podle agentury Reuters nejméně za řadu let.

IEA zatím pro příští rok odhaduje růst poptávky na 1,61 milionu barelů za den a v dnešní prognóze jej zvýšila o 70.000 barelů. Předpokládá, že kvůli výpadku tamních jaderných elektráren v důsledku březnového zemětřesení se zvýší poptávka Japonska.

Pro letošní rok IEA odhaduje růst poptávky o 1,2 milionu barelů denně. Dnes jej agentura kvůli vysokým cenám ropy a zpomalování hospodářského růstu snížila o 60.000 barelů.

IEA odhadla, že těžba v rámci ropného kartelu OPEC v červenci mírně stoupla na 30,05 milionu barelů denně a je už blízko úrovni před libyjskou krizí. Objem volných těžebních kapacit této organizace se však scvrkl na 3,3 milionu barelů denně, což je podle IEA vzhledem k nynějším rizikům na straně nabídky povážlivě málo.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru