HN: Jak vnímáte současnou situaci na burzách?

Zažíváme velice vážnou krizi. Sestup burz byl během uplynulých dvou týdnů rychlý, v posledních dnech vidíme prudký pád. Jsme svědky historického snížení amerického ratingu a hluboké dluhové krize eurozóny. K tomu musíme přidat zhoršující se makroekonomické ukazatele, a to v globálním měřítku.

HN: Bylo zhoršení špičkového ratingu USA podle vašeho názoru na místě?

Můžeme samozřejmě diskutovat o tom, jak ratingové agentury posuzují jednotlivé země. Skutečností ale zůstává, že Spojené státy čelí velice vážným fiskálním výzvám. Navíc nedávná debata tamních zákonodárců o zvýšení dluhového stropu odhalila vážný konflikt mezi hlavními politickými stranami. A s ním je spojena politická nejistota kolem zavádění potřebných ozdravných opatření.

Hlavním důvodem, proč agentura Standard & Poor´s zhoršila USA rating, byla právě ona nejistota, nikoli samotný stav veřejných financí. Faktem také zůstává, že Spojené státy se minimálně během uplynulých tří let potýkaly s velice hlubokými rozpočtovými deficity.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru