Na českém internetovém trhu rozhodně neplatí prázdninový klid, naopak, dochází k významným a zajímavým akvizicím. Mateřská společnost největšího českého aukčního a transakčního serveru Aukro – Allegro Group – koupila společnost NetDirect, která se zabývá výrobou a správou e-shopů a tvorbou webových stránek na zakázku.

Jednání obou firem o spojení začala už koncem loňského roku. Výši transakce společnosti nezveřejnily, „cena však odpovídá pozici jedničky na trhu,“ jak řekla HN provozní ředitelka Allegra Pavlína Zábojníková.

Vzhledem k tomu, že NetDirect je rostoucí společností  s loňským obratem ve výši skoro sedmdesáti milionů, Allegro jistě nepřišel levně. Dá se očekávat, že každý z pětice společníků si odnesl z transakce na poměry českého internetu velmi zajímavé peníze v řádu desítek milionů korun.

Aukro, které je nejdůležitějším českým serverem ve skupině Allegra, je v současnosti největší českou platformou pro prodej zboží. Ročně zprostředkuje transakce za několik miliard korun.

Pomocí serveru prodávají své zboží i tisíce menších obchodníků, kteří ho využívají jako platformu pro nabídku svého zboží s takřka nulovými počátečními náklady.

Profily obou firem

NetDirect
Společnost NetDirect se zabývá vývojem a implementací internetových obchodů a návrhem internetových stránek. Mezi klienty patří například Parfums.cz, Mironet, HP Tronic, Raiffeisen Stavební spořitelna, Hospodářská komora nebo Moravskoslezský kraj.

  Tržby Čistý zisk
2008/09
47,5 mil. 2,9 mil.
2009/10
55,2 mil. 4 mil.
2010/11 69,7 mil. zatím nezveřejněno

Allegro Group
Allegro Group CZ spadá do jihoafrického nadnárodního mediálního koncernu Naspers Group. V Česku má kromě Aukra například servery Heureka.cz, Hotel.cz, Spa.cz, Bezrealitky.cz či Wikireality.cz.

  Tržby Čistý zisk
2008
134 mil. - 23,3 mil.
2009
216,5 mil. -9,7 mil.

Pramen: Účetní závěrka společnosti, obchodní rejstřík

Transakce má pomocí udržet malé obchodníky

Pokud ale byli obchodníci úspěšní, museli si nakonec založit vlastní stránky a provozovat svůj vlastní obchod – a pak z Aukra zmizeli.

Tomu chce koupí NetDirectu Allegro zabránit, podle představ společnosti si tak úspěšné obchodníky Aukro tím, že jim bude schopné nabídnout klasický e-shop, udrží na své platformě.

„Klienti a partneři Aukra, jimž standardní nástroje na Aukru již nestačí, získají řešení e-shopů. Naši klienti budou moci pohodlně prodávat na Aukro.cz.,“ řekl jednatel NetDirectu Jan Svoboda.

„Zřejmě ještě letos jim poskytneme možnost prodávat na Aukru.cz přímo prostřednictvím administrace jejich internetových obchodů a využít tak nový prodejní kanál,“ dodal Svoboda.

Odborníka na internetový byznys a šéfredaktora serveru Lupa.cz Patricka Zandla transakce nijak nepřekvapila.

„Je to dlouhodobě očekávané a velmi logické spojení. Pokud má Aukro s internetovým obchodováním na českém trhu větší plány, což bezesporu má, tak jde o logický krok. NetDirect je zdravá firma, která má zajímavé referenční klienty a získala i dost ocenění,“ dodává Zandl.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru