Odbory německých letových dispečerů GdF chtějí v úterý od 06:00 do 12:00 stávkovat za své mzdové požadavky.

Protest původně vyhlásili na minulý čtvrtek, pracovní soud ho ale krátce předtím zakázal jako nezákonný. Zaměstnavatel letových dispečerů, společnost DFS, už oznámil, že se soudního zákazu pokusí dosáhnout znovu.

"Necháme to opět právně prověřit," řekla agentuře DPA mluvčí DFS.

Podle ní by stávka v úterý dopoledne postihla až 2000 letů. "To by znamenalo žádné starty, žádná přistání ani žádné přelety," doplnila mluvčí.

Přerušení práce německých letových dispečerů by tak velmi pravděpodobně mělo dopad i na letecký provoz v České republice.

Dispečeři chtějí přidat o 6,5 procenta

Podle mluvčího GdF Markuse Sieberse chtějí odboráři stávkovat, neboť jim zaměstnavatel i přes proklamovanou připravenost k jednání nenabídl žádný přijatelný kompromis k jejich požadavkům.

GdF žádá zvýšení mezd zhruba 1900 dispečerů v Německu na příštích 12 měsíců o 6,5 procenta. DFS nabídla zvýšení mezd o 3,2 procenta s jednorázovým příplatkem a od listopadu 2012 o další dvě procenta.

Na oplátku požaduje souhlas dispečerů s navýšením přesčasů, což odbory odmítly.

Dispečeři si už minulý týden za hrozbu stávkou uprostřed hlavní sezony dovolených vysloužili ostrou kritiku.

Německý ministr dopravy Peter Ramsauer vznesl pochybnosti nad tím, zda průměrná roční mzda kolem 120 000 eur (2,9 milionu korun), 25hodinový pracovní týden a 50 dní roční dovolené lze označit za natolik špatné pracovní podmínky, aby opravňovaly ke stávce v tak citlivém období.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru