Předpokládá se, že ECB přistoupí k odkupu italských a španělských dluhopisů. Itálie a Španělsko slíbily další opatření ke snížení deficitu, stejně jako další ekonomické reformy.

Zástupci Německa a Francie následně uvedli, že evropský záchranný fond EFSF převezme zodpovědnost za odkupy státních dluhopisů hned, jakmile to bude technicky možné. Očekává se, že to bude někdy v říjnu.

Rozbouřené finanční trhy

"Je to na základě uvedeného hodnocení, podle něhož bude ECB aktivně implementovat program odkupu cenných papírů," píše se ve sdělení Evropské centrální banky. Sdělení ECB lze podle agentury Reuters považovat za rozhodující moment v její snaze bojovat s šířením krize. ECB sice minulý týden už naznačila, že opět nakupuje dluhopisy, její oznámení ale finanční trhy nijak neuklidnilo.

ECB výslovně neuvedla, že její snaha zabránit dalšímu šíření krize se teď upne na odkup italských a španělských dluhopisů, podle analytiků lze ale přesně tento krok očekávat. Výnosy klíčových státních dluhopisů těchto dvou zemí totiž vystoupily na nový rekord, když se minulý týden ukázalo, že ECB odkupem dluhopisů pomáhá zatím jen Irsku a Portugalsku.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru