Předseda vládní TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg si myslí, že kroky ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského ve sporu o těžbu dřeva jsou ovlivněny zájmy vlivných regionálních byznysmenů. Řekl to v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny.

Tahanice o kácení na Šumavě přirovnal v nadsázce k "souboji bláznů a zlodějů", z nichž jedni dopustili přemnožení kůrovce a druzí se snaží využít situace, aby národní park prakticky zrušili a mohli výhodně prodat tamní dřevo nebo uskutečnit v chráněném území různé developerské projekty.

"(Stráský) Chce pohádkový park s hustými lesy. Je k tomu tlačen i obcemi, které by chtěly národní park zrušit a zřídit tam sjezdovky, usadit tam developery... Stráský byl turistický funkcionář, který nemá znalosti ani lesníků, ani ochránců přírody. Být jím, zamyslel bych se, jestli mám ještě kompetenci to zvládnout," řekl v rozhovoru Schwarzenberg, který je i vystudovaným lesníkem.

Zároveň naznačil, že za věcí může stát podnikatel Pavel Dlouhý z ODS. "V jižních Čechách se v lesnictví bez Dlouhého nic neděje. A on ví, že z pošumavských lesů je velmi kvalitní dříví," prohlásil Schwarzenberg. Dlouhý proti tomu ohradil.

"Každý si může zjistit, jak se dnes na Šumavě obchoduje se dřevem, jaké firmy dostávají nejvíce zakázek na lesnické práce. S tím já nemám nic společného," uvedl Dlouhý.

Stráský se k výrokům Schwarzenberga nevyjádřil. Odůvodnil to tím, že je v cizině a chce si je nejdříve přečíst.

 

Podle Schwarzenberga bylo vážnou chybou i to, že odborníci bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka nechali po orkánu Kyrill v roce 2007 desítky tisíc popadaných stromů na Šumavě hnít, čímž umožnili líhnutí kůrovce. Stráský by podle něj měl nyní dodržet pravidla národního parku.

 

"On nemůže říkat: já, Stráský, rozhoduji proti všem předpisům, protože já vím všechno nejlépe, a protože já tady nechci vidět suché stromy, tak se tu bude řezat hlava nehlava. ... On mlží, on říká věci, které jsou správné pro hospodářský les, ale ne pro národní park," řekl předseda TOP 09.

Proti kácení kůrovcem napadených stromů v biologicky cenných partiích Šumavy už několik dní protestují ekologičtí aktivisté. Pod záštitou Hnutí Duha se v pátek konala i demonstrace před budovu ministerstva životního prostředí, kde se sešli jak odpůrci kácení, tak i jeho příznivci. Zásah proti kůrovci podporují například obyvatelé šumavských obcí.

TOP 09 už v týdnu vyzvala vyzvala všechny strany k návratu k jednacímu stolu.

 

 

Související