Izraelský parlament schválil novelu stavebního zákona, jejímž cílem je podle navrhovatelů snížit náklady na bydlení a urychlit bytovou výstavbu.

Podle telavivského tisku je zákon reakcí na silnou vlnu protestů, která se v těchto dnech rozšířila do izraelských měst. Desetitisíce lidí protestují proti vysokým cenám stavebních pozemků a prudkému růstu nájmů, jejichž výše během posledních tří let stoupla o 40 procent.

Ve snaze usnadnit životní situaci izraelských středních vrstev se vláda premiéra Benjamina Netanjahua rozhodla zmrazit ceny benzinu a uvolnit trh některých potravin pro dovoz ze zahraničí, aby rozšířila konkurenci výrobců a snížila ceny. Kabinet uvažuje o snížení daní pro střední příjmové skupiny a naopak o zvýšení daně z příjmu pro bohaté.

Nový zákon má urychlit výstavbu bytů, jejichž nedostatek je podle vlády jednou z příčin vysokých nájmů. Účastníci protestních akcí ale tvrdí, že vláda by spíš měla posílit dohled nad projekty developerů, kteří se údajně neúměrně obohacují.

Na protest proti novele stavebního zákona ve středu demonstranti zablokovali několik křižovatek v centru Tel Avivu a ochromili dopravu i v dalších městech.

Desetitisícové demonstrace, které organizuje hlavně vysokoškolská mládež, začaly během července a jejich síla od té doby stoupá. Minulou sobotu vyšlo do ulic 100 tisíc lidí, na nadcházející víkend organizátoři připravují údajně ještě masovější protest. Lidé požadují nejen levnější nájmy, ale i dotace zdravotní péče, vyšší výdaje do školství a státní podporu pro matky s dětmi.

Podle odhadů izraelských ekonomů by vláda na uspokojení všech požadavků demonstrující mládeže potřebovala nejméně 60 miliard šekelů (296 miliard korun).

"Neexistuje žádné kouzelné řešení, které by Izrael zbavilo problémů během jednoho nebo dvou dnů," komentoval situaci šéf izraelské státní banky Stanley Fischer. "Vláda musí brát ohled na finanční situaci státu," varoval před zvýšením státních výdajů.