Tlaky trhu dluhopisů na Itálii a Španělsko se ve čtvrtek zmírnily a výnosy jejich státních dluhopisů po středečním růstu na nové rekordy mírně klesly. Španělsko však v dnešní aukci muselo kvůli poslední vlně vzestupu výnosů na sekundárním trhu zaplatit za nové dluhopisy nejvíce od zavedení eura.

Výnosy italských dluhopisů s desetiletou splatností dnes klesly zpět pod šest procent po středečním výstupu až na 6,21 procenta. U španělských obligací tržní výnos klesl na 6,06 procenta ze středečních 6,22 procenta a z úterního rekordu 6,45 procenta. Pokračoval sice pokles akcií v Miláně, akcie na madridské burze však oživily o zhruba jedno procento.

Uklidnění na trhu přišlo poté, co italský premiér Silvio Berlusconi v parlamentu řekl, že italské hospodářství stojí na pevných základech; dnes premiér jedná v rámci tripartity o strategii reforem.

Investoři však nakupují dluhopisy zpět zejména díky spekulacím, že Evropská centrální banka dnes oznámí obnovení svého programu nákupů dluhopisů na pomoc ohroženým ekonomikám eurozóny.

 

Španělské ministerstvo financí dnes prodalo nové dluhopisy za celkem 3,3 miliardy eur (zhruba 80 miliard Kč), výnosy však proti minulé aukci prudce vzrostly. U dluhopisů se splatností v roce 2014 průměrný výnos stoupl na 4,81 procenta ze 4,04 procenta z poslední aukce z počátku června. I tak ale zůstaly výnosy nových obligací pod pětiprocentní hranicí, kterou na sekundárním trhu překonaly tříleté dluhopisy ve středu.

Investoři se bojí dalšího šíření dluhové krize do třetí a čtvrté největší ekonomiky eurozóny. Ty by sice podle ekonomů vydržely s vyššími úroky z dluhopisů i delší dobu, čím déle by však byly výnosy vysoké, tím více by trh věřil, že obě země nakonec budou následovat Řecko, Irsko a Portugalsko a požádají o pomoc. Za klíčovou hranici se považuje výnos desetiletého dluhopisu nad sedmi procenty.

Britské centrum pro ekonomický výzkum CEBR označilo budoucí bankrot Itálie za "nevyhnutelný", zatímco Španělsko má podle něj stále dobré šance se mu vyhnout.