Maloobchodní tržby v červnu se bez očištění o sezonní vlivy snížily o 3,5 procenta po květnovém růstu o 3,2 procenta. Po očištění pouze o vliv počtu pracovních dní klesly také o 3,5 procenta.

Meziroční pokles tržeb se projevil jak v motoristickém segmentu, tak i v maloobchodě, uvedl Český statistický úřad.

"Po očištění o sezonní vlivy, kalendářní a pracovní dny se tržby v maloobchodě včetně prodeje a oprav motorových vozidel v červnu snížily reálně meziměsíčně o 0,1 procenta a meziročně očištěné pouze o pracovní dny o 3,5 procenta, stejný pokles zaznamenaly tržby bez očištění," informuje ČSÚ.

K meziročnímu poklesu maloobchodních tržeb při stejném počtu pracovních dní letos i loni přispěl více motoristický segment, a to 2,9 procentního bodu než maloobchod, který klesl o 0,6 procentního bodu.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel se zvýšily reálně meziměsíčně o 0,4 procenta a meziročně očištěné o pracovní dny i neočištěné klesly o 8,3 procenta.

Po 13 měsících nepřetržitého růstu tržeb v motoristickém segmentu klesly tržby za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 8,7 procenta a za opravy o šest procent. Snížení bylo ovlivněno zejména vysokou srovnávací základnou v loňském roce, uvedl ČSÚ.

 

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru