Generální ředitel britské cestovní kanceláře Thomas Cook Manny Fontenla-Novoa (57) po dalším varováním před slabším ziskem odstoupil z funkce.

Firma současně oznámila, že její očištěný provozní zisk ve fiskálním třetím čtvrtletí klesl o 22 procent na 20,1 milionu liber (558,6 milionu korun) kvůli obtížným ekonomickým podmínkám v Británii a nepokojům na Blízkém východě a v severní Africe.

Thomas Cook je druhou největší cestovní kanceláří v Evropě.

Šéf Thomas Cook byl opakovaně kritizován

Odstupující šéf CK Thomas Cook Manny Fontenla-Novoa (57)Fontenla-Novoa byl v poslední době kritizován analytiky a investory, protože skupina již po třetí za 12 měsíců varovala před dalším vývojem zisku.

Akcie společnosti tak od ledna klesly o dvě třetiny. V reakci na zprávu o odchodu šéfa však stouply o více než sedm procent, zatímco konkurenční TUI Travel oslabila o téměř dvě procenta.

Funkci generálního ředitele bude zatím zastávat Sam Weihagen (60), současný náměstek generálního ředitele. Firma dodala, že rovněž již zahájila proces hledání nového nástupce.

Společnost současně potvrdila, že její zisk za celý rok bude nižší než původně očekávaných 320 milionů liber.

Thomas Cook má v Británii kolem 750 poboček a firma upozornila, že její ziskovost na místním trhu ohrožují obtížné obchodní podmínky způsobené hlavně snížením disponibilních příjmů spotřebitelů a její horší náladou.

Ta se v červenci přiblížila k nejnižší hodnotě za dva roky, napsala agentura Reuters.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru