Starosta Arturas Zuokas je známý milovník cyklistiky. Sám na kole jezdí a i proto přímo v litevské metropoli nechal zřídit jízdní pruhy pro cyklisty. Majitelé aut, hlavně těch luxusních, ale nová pravidla ignorují a na vymezené zóně často parkují. Jeho úřad pak prý řeší stále nějakou stížnost od obyvatel.

Zuokas se tak rozhodl, že najde to řešení - půjčil si obrněný transportér a mercedes parkující u krajnice jednoduše přejel. Jen tak, pro výstrahu.

"Chci tím vyslat signál. Chci poukázat na to, že když máte drahé auto a víc peněz, neznamená to, že můžete parkovat, kdekoli," vysvětloval starosta.

"V poslední době jsme zaznamenali nárůst porušování předpisů o parkování, což značí nedostatek respektu vůči ostatním," dodal. Celou předem domluvenou akci nechal natočit kamerou a záznam pak umístit jako varování přímo na web místní radnice.

Na sehraném videu je také vidět, jak krátce po "jízdě" ke zničenému vozu přichází jeho "majitel" se zlatým řetězem kolem krku a nevěřícně se dívá na to, co se právě stalo.

"Dobrý den, příště dodržujte předpisy," řekl Arturas Zuokas překvapenému muži a podával mu ruku.

"Pokusím se," odpověděl muž.

Starosta je připraven svou scénku zopakovat

Nakonec starosta ještě sám zametl krajnici silnice, aby střepy z rozbitého automobilu nepoškodily žádné projíždějící kolo.

Mluvčí radnice Irma Juskenaiteová poté na vysvětlenou listu Guardian řekla, že automobil byl zakoupen úřadem a že během natáčení napoškodili žádného skutečného majitele mercedesu. "Starosta doufá, že podobné představení nebude muset opakovat. Ačkoli říká, že je připraven vše podniknout znovu," dodala s úsměvem.

Reportérka stanice BBC přímo z Vilniusu podotkla, že ilegální parkování je pro město velkým problémem. V samotném centru metropole je prý striktně zakázán.

Podívejte se, jak starosta Vilniusu vyšeřil špatné parkování:

Související