Japonská vláda se připravuje na intervence na devizových trzích proti silnému jenu. Kurz dolaru vůči jenu se blíží rekordnímu maximu. Píše o tom japonský list Nikkei.

Kurz dolaru k jenu dnes klesl až na 76,29 JPY, nejnižší hodnotu za čtyři a půl měsíce, a ocitl se tak blízko hodnoty, při které se letos v březnu uskutečnila koordinovaná intervence za oslabení jenu.

Později dolar část ztrát smazal a stoupl nad 77 JPY, podle obchodníků to však nebylo výsledkem intervencí.

Zasáhnout chce i centrální banka

Podle listu zasáhnout chce i centrální banka Bank of Japan, která začala jednat o dalších opatřeních na zmírnění měnové politiky.

Dvoudenní zasedání měnového výboru Bank of Japan začíná ve čtvrtek a podle Nikkei bude banka pravděpodobně rozšiřovat nákupy vládních obligací a krátkodobých cenných papírů, firemních obligací a dalšího rizikového majetku, napsala agentura Reuters.

Ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G7 se v polovině března překvapivě dohodli na společné intervenci na devizovém trhu proti silnému kurzu japonského jenu.

G7 tím chtěla uklidnit světové finanční trhy a podpořit japonskou ekonomiku v situaci, kdy se potýkala s následky ničivého zemětřesení a obří přílivové vlny. Koordinovaná intervence byla prvním společným zásahem světových mocností na trhu od roku 2000.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru