Kolik hodin tráví v práci Evropané a jak dlouhou dovolenou si užívají? Odpověď dává poslední zpráva Evropské nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek (Eurofound).

Češi jsou podle ní pilné včeličky. Ale také patří k národům, které mají nejvíce dnů pracovního volna.

Zaměstnanci v zemích Evropské unie pracující na plný úvazek ve firmě či úřadu v průměru tráví skoro čtyřicet (39,7) hodin týdně. Nejvíce Rumuni a Lucemburčané.

Tuží se také Češi, jimž podle délky faktické pracovní doby patří osmé místo (40,4 hodiny). Slováci jsou až dvacátí s 39,4 hodiny.

Vyplývá to z posledních údajů Evropské nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek (Eurofound) zahrnující sedmadvacet členských zemí EU a Norsko.

Nejméně pracovních hodin firmám věnují Irové, Francouzi a Finové (kolem 38 hodin týdně).

Grafika: Kolik času tráví Evropané v práci

Infografika

Češi mají téměř nejvíce dnů na odpočinek

Češi podle délky své dovolené, kterou mají sjednánu v kolektivních smlouvách se zaměstnavateli, patří v Evropě k těm „vyvoleným“.

V průměru ji mohou čerpat pětadvacet dnů v roce, tedy stejně jako například Rakušané, Finové, Franouzi nebo Nizozemci. A připočte-li se 10 státních svátků, vychází v průměru 35 volných dnů.

Česku tak patří podle délky celkového pracovního volna sedmé místo. Více si ho mohou užívat jenom Španělé, Rakušané, Malťané, Italové, Dánové a Němci.

Která země nabízí pracovníkům nejvíce dnů dovolené? A jak jsou na tom naši východní sousedé? To vše se dočtete v úterním vydání Hospodářských novin.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru