Největší český národní park je na tom hodně špatně. Je to jasně vidět z letadla, když přelétá nad Šumavou místy, kde šedé koberce mrtvých seschlých stromů už jen sem tam přeruší ostrůvek zdravého zeleného lesa.

Tristní je také pohled na čísla. Jen za loňský rok na Šumavě kůrovec napadl 900 tisíc stromů, což je vůbec nejvíc ve dvacetileté historii parku. Letos se očekává, že napadených stromů bude milion, a vedení parku dokonce mluví o kalamitě tisíciletí. "Je to absolutně šílená situace. Šumava zabírá jen 2,5 procenta rozlohy lesů v Česku, přitom tady máme 95 procent veškerého kůrovce," upozorňuje Jiří Mánek, náměstek ředitele Národního parku Šumava (NPŠ).

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.