Srovnávat vrahy s někým, kdo nechce, aby se kácely stromy, dokáže jen ideologický zaslepenec. Ukazuje to, kam česká debata o ekologismu dospěla. Střetávají se dva mentální světy. Jeden chce přírodu pro lidi (Klaus, Stráský, Chalupa, starostové). Druhý zase přírodu pro přírodu (aktivisté) a domnívá se být jejím mluvčím. Tyto světy se nemůžou domluvit. Hezky to demonstrovaly transparenty obou stran. "Mimo značené cesty se lze infikovat zelenou nenávistí k lidem", hlásal plakát kácečů. "Příroda ví, co dělá", oponovali nekáceči.

Přeložit tuhle tahanici do odborného jazyka (ač se obě strany mlátí po hlavách odbornými argumenty) nelze. Tohle není vědecká debata, ale čistě hodnotový a ideologický spor. Bylo by zajímavé zjistit, co odborného by na téma kůrovec vypadlo z šéfa národního parku Jana Stráského nebo ministra životního prostředí Tomáše Chalupy. A z druhé strany - copak asi ví o kůrovcové problematice signatáři Šumavské výzvy jako Olga Sommerová, Jiří Dědeček, Vladimír Merta nebo Petr Vachler?

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru