Aktivisté blokující těžbu kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava (NPŠ) tvrdí, že se na Modravě netěží. Podle správy parku ale těžba pokračuje, i když s méně lidmi. Dřevorubci pracují ve dvoučlenných skupinkách, takže prý nejsou slyšet, a také kvůli většímu náporu turistů se přesunuli hlouběji do lesa, řekl vedoucí územního pracoviště NPŠ na Modravě Jan Bečvář.

"Na přesuny dřevařů jsme se připravili. Celou oblast jsme prošli včetně nových míst, které jsme včera (v pátek) objevili a zaměřili je GPS souřadnicemi. Kácení opravdu nikde neprobíhá, ani na příjezdových silnicích nejsou žádná vozidla dřevorubců, tak jak tomu bylo vždy v minulých dnech," uvedl mluvčí blokády Vratislav Vozník. Aktivisté se proto z lesů stahují a nechali tam pouze jedno- až dvoučlenné hlídky.

"To je dobře, že nás nemohou najít, to jsme chtěli. Skupinky po dvou dřevařích pokácí vždy do deseti stromů a pak se přesunou jinam," uvedl Bečvář. Zatímco v pátek bylo v oblasti asi 70 dřevorubců, v sobotu tak desetina. Správa NPŠ proto odhaduje, že v sobotu vytěží tak 100 smrků. "Tím zachráníme 600 až 800 zdravých stromů, nálety kůrovce jsou nyní velmi silné," vysvětlil Bečvář. Podobnou strategii menších skupin dřevorubců a jejich přesunů zvolí zřejmě Správa NPŠ i v neděli.

Těžba stromů pokračuje

"Dřevorubci těží dále, pouze jsme je přesunuli na jiná místa a nějakou dobu bude trvat, než je aktivisté najdou. Zvolili jsme jinou taktiku, která souvisí také s tím, že tu bude o víkendu hodně turistů. Pracovníci jsou více uvnitř lesa, aby nebyli tak na očích," řekl Bečvář. Správa NPŠ je dále připravena v případě problémů s aktivisty přesouvat party dřevorubců, s nimiž je podle Bečváře strategie domluvená. Dělníků je dnes na těžebních místech méně, dvě party například nevyjely kvůli tomu, že u nich doma pršelo. Navíc si musejí také odpočinout, dodal Bečvář.

V minulých dvou dnech dřevorubci pokáceli více stromů, než plánovali. "Aktivisté práci ve čtvrtek a v pátek nezpomalovali," řekl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Související